“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Pandemik Tünelin Sonunda Işık Görünüyor Mu?

İlaç üreticisi Moderna, şirketin koronavirüs aşısını değerlendiren geniş çaplı bir insan denemesinin sonuçlarını geçtiğmiz Pazartesi günü açıkladı. Vaka sayıları rekor seviyeye ulaşırken iyi bir haber geldi; ara sonuçlar, aşının Covid-19’u önlemede yüzde 94,5 etkili olduğunu doğruluyor, şiddetli Covid-19 vakalarında ise %100’lük koruma sağlıyor.

Moderna, Covid-19 aşısının üçüncü faz sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Yapılan açıklamada aşının üçüncü fazında hiçbir yan etki görülmediği belirtilirken, aşının ciddi bir şekilde Covid-19 bulaşmasının önüne de yüzde 100 oranında geçtiği vurgulandı. 196 Covid-19 vakası üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda aşının yüzde 94.1 oranında etkili olduğu belirtildi.

Moderna’nın CEO’su Stephane Bancel, “Aşımızın salgının gidişatını değiştirebilecek güçlü ve yeni bir silah olmasını umuyoruz. Ağır hastalanmayı, hastaneye kaldırılma oranını ve ölüm oranını azaltmasını umuyoruz” dedi. Yapılan açıklamada aşının herhangi ciddi bir yan etkisi olmadığı da kaydedildi.

Aşı ekibinin başında yer alan Dr. Tal Zaks yaptığı açıklamada, “Son derece etkili bir aşımız olduğuna inanıyoruz. Artık bunu kanıtlayacak verilere sahibiz” dedi. Dr. Tal Zaks’in corona virüsü salgınına meydan okuyan açıklamasında “Bu salgını yok etmekte önemli bir rol oynamayı umuyoruz” şeklinde konuştu.

Daha önceki yazımızda Moderna’nın geliştirdiği aşıyı detaylıca anlatmıştık. Saklama süresi uzunluğu ve %94,5 etkili olmasının öngörülmesine üzerine klinik deneme aşamaları merakla bekleniyordu. İşte bu defa veriler Moderna’nın 3. aşama klinik denemesinin sonuçlarından geliyor. (insan aşı testinin üçüncü ve en büyük aşaması) Bu test aşısı veya plasebo 30.000’den fazla kişide denendi.

30 Kasım Pazartesi günü Moderna, Inc. şiddetli Covid-19’a karşı aşı etkinliğinin yüzde 100 olduğunu açıkladı. Şirket, acil kullanım yetkisi için FDA’ya başvurmayı planlamaktadır.

Moderna’nın kamuoyuna duyurduğu üçüncü faz araştırmada ABD’de yaşayan 30.000 insan dahil edildi. Bu katılımcılardan 196’sı corona virüsüne yakalanırken, 185’ine plasebo verildi ve 11’ine aşı verildi. Araştırmaya katılanlardan 30’u ağır hastalanırken bir kişi de yaşamını yitirdi fakat bu gönüllülere Moderna’nın aşısı verilmedi. Böylelikle Moderna’nın aşısının yüzde 100’lük bir koruma sağladığı belirlendi.

Moderna, bütün araştırmayı henüz kamuoyuna duyurmadığını açıkladı. Moderna’nın araştırması hakemli bir dergide yayınlandıktan sonra paylaşılacak.

 

Emory Vaccine Center’dan profesör Rama Rao; “Daha büyük kitlelerde denendikçe etki yüzdesi değişebilir” dedi. Ancak, etkinliğin yüzde 80’in altına düşmeyeceğini tahmin ediyor.

Sonuçlar, abdnin bir hafta boyunca günde 150.000’den fazla yeni vakayla karşı karşıya kalmışken umut veriyor lakin aşı, önümüzdeki aylarda can kaybını kontrol altına alma çabalarının yerini alamaz, ancak pandeminin niyahet bir bitiş tarihi olacağını gösterir.

Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü müdürü Dr. Anthony Fauci, Pazartesi günü gazetecilere yaptığı telefon görüşmesinde, “Aşı gerçekten tünelin sonundaki ışıktır” dedi.

Moderna’nın aşı denemesi, şu sorular hakkında daha ayrıntılı bilgi ortaya koyuyor:

  • Bir aşı en ağır vakalara nasıl yardımcı olabilir?
  • Bir aşı en savunmasız insanları nasıl koruyabilir?

Bu iki sorunun cevabı, bir aşının pandemiyi ne kadar iyi kontrol edebileceğini bize gösterecek iki kilit nokta.

PFIZER AŞISI İLE KARŞILAŞTIRILAN MODERNA AŞISI

Pfizer aşısını da, Özlem Türeci ile Uğur Şahin’in başarılarını da daha önce aktarmıştık. Moderna’nın basın bülteni, Pfizer’inkinden biraz daha fazla demografi ve ciddi vakalar hakkında bilgi içeriyor.

Bir basın açıklamasında da yayınlanan Pfizer verileri, aşının ciddi hastalıklara karşı nasıl performans gösterdiğinden bahsetmiyor henüz. Moderna’dan gelen bu açıklama, aşının en kötü koronavirüs vakalarına karşı iyi performans gösterdiğine işaret ediyor ve pandeminin en kötü sonuçlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Baylor Tıp Fakültesi Ulusal Tropikal Tıp Okulu’nun dekan yardımcısı Marissa Bottazzi, bu araştırmaya katkıda bulunmayan bir bilim insanı olarak çok iyimser olmadan önce daha fazla verinin gelmesi gerektiğini söylüyor.

Moderna aşısı bir mRNA aşısıdır. Vücudun bir parça koronavirüs üretmek için ihtiyaç duyduğu genetik planları içerir. Bu durumda, üretilen şey aslında bir proteindir. Aşı, vücudu bu proteini tanımaya ve enfekte olursa gerçek koronavirüsle savaşmaya teşvik eder. Bu, Pfizer aşısının kullandığı teknolojinin aynısıdır. Bununla birlikte, Pfizer aşısı, aşının -80 santigrat dereceye (-112 derece Fahrenheit) kadar soğutulmasını sağlayan taşıma için özel soğutucular gerektiriyordu. Bu aşı, -20 santigrat derecede (-4 derece Fahrenhayt) yaklaşık 30 gün ve -60 santigrat derecede tutulduğunda altı ay saklanabilir. Bu da aşının yaygınlaştırılması için büyük bir avantaj.

 

Kaynak:

www.inverse.com/

YORUM YAP