“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Pandemiye Karşı Birlik Olmak Hayal Mi?

Pandemiye Karşı Birlik Olmak Hayal Mi? Salgın bittiğinde hayat artık eskisi gibi olmayacak. Dünya akışına hiçbir şey olmamış gibi devam edemez. Her şeyin her gün yeniden yazıldığı bir çağda, Corona sonrasında eski normallerimizin yerini kaçınılmaz olarak “yeni normal”ler alacak. Günlük hayatta, bireysel düzeyde etkileri olacak yeni normalin; hayata nasıl baktığımızı, işimizi nasıl yaptığımızı ve daha pek çok şeyi etkileyecek. Küresel düzeyde etkileri olacak yeni normalin; salgının olası yeni dalgasına hazırlık ve tedbirler, başka salgın ve felaketlere karşı hazırlıklar… Bunları hakkıyla üstlenmek için, dünya çapında, uluslararası bir iş birliği kurmayı ve tastamam yürütmeyi başarmamız gerekiyor. Dünyada bugüne dek görülmemiş bir şey bu düzeyde bir işbirliği…

Felaketler başına gelene kadar inanmayan dünyalılar olarak sonumuzu getirme ihtimalimiz bu yüzyılda altıda bir olarak hesaplandı. Yani bu yüzyılda varoluşumuzla bir Rus ruleti oynamaktayız. Karşılaştığımız riskler küresel, gerekli düzenlemeleri yapacak siyaset ise ulusal. Öyle olunca da herkesi ilgilendiren sorunlar sanki hiçkimsenin işi değilmiş gibi bir tutum ortaya çıkıyor. İnsanlığı ilgilendiren varoluşsal tehditleri küresel antlaşmalarla çözmeyi erteledikçe erteliyoruz.

Küresel işbirliğine vurgu, ulus devletlerin sorun olarak görülüp bitirilmek isteneceği bir dünyanın yaklaştığını kurgulatabilir kimilerine. Bazı devletlerin sahiden de bu krizi atlatamayacağı biliniyor. Öte yandan yaşanan kriz geçtiğimiz on yılda gelişen “hiper küreselleşmeye” son vermekte ve ulus devletleri güçlendirmekte filozof John Gray’e göre, “Küresel sorunlar her zaman küresel çözümler getirmez… En saf tabiriyle söylemem gerekirse bu krize daha önce görülmemiş bir uluslararası iş birliği ile çözüm bulunacağını düşünmek hayalden başka bir şey değil”, diye yazıyor. Yine de bundan böyle ülkeler dünyaya eskisi kadar sırt çeviremezler. En azından bunu yapmayı pek sürdüremeyecekler.

Salgın tam bir uluslararası iş birliğine yol açmayabilir. Ancak eğer gelecekte karşımıza çıkacak çok daha ağır sorunları engellemek istiyorsak böylesi bir iş birliğine ihtiyacımız var.

Kaynak: Guardian

MSGSÜ Sinema TV’de eğitim aldı. Prodüksiyon ve post prodüksiyon alanlarında çalıştı. Bugün, editör, çevirmen ve yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

YORUM YAP