“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Ragıp Enes Katran

15Temmuz darbe girişiminde Boğaziçi Köprüsü’nde şehit edilen iki askeri öğrenciden biri Ragıp Enes Katran. ⁣

677 sayılı KHK ile ihraç edilen, eşi ve iki çocuğuyla birlikte Almanya’ya yerleşen ağabeyi Fevzi Katran, o gece köprüye götürülen askeri okul öğrencilerinin hepsinin elinde G3 olduğunu, ölmeyi göze alarak kimseyi öldürmediklerini belirtti. 10 gün boyunca aradığı kardeşini sonunda İstanbul Adli Tıp’ta bulmuşlar. Vücudunda 9 adet kesici alet ile yara bulunan, boğazı kesilen Ragıp Enes Kanter’in ölüm nedeni beyin kanaması olarak kayıtlara geçmiş. ⁣

“Kardeşimi canice öldürdüler. Orada bir grup var. Onlara halk diyemeyeceğim. Bizim halkımız bunları yapmaz.” diyen Fevzi Katran, 15 Temmuz’da şehit olan herkesin ailesine başladığı diledikten sonra, “İnsanımızın çoğunun şunu düşünmesi gerekir. Olaylar gösterildiği gibi değil. Birileri orada kurgu senaryo bir şey üretip onu dayatıyor. Tarihe not düşmek adına bunların konuşulması lazım. Bütün askeri öğrencilerin aileleri çıkıp konuşmalı” dedi.

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

YORUM YAP