“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Rakamların Büyücüsü; ADA LOVELACE

Sizden yüz yıl sonra yaşayacak insanların teknolojisiyle anlam kazanan bir buluşa imza attığınızı hayal edin. Böyle bir zihin, sizin de gıptayla baktığınız, hatta biraz da gözlerinize deli bir bakış kondurup karnınızda iç gıcıklayıcı bir heyecan yaratan bir şey mi?

Ada Lovelace olmak böyle bir şey işte. Tarihin ilk bilgisayar programcısı olma ünvanını, yıllar sonra kazanır Lovelace.

Bilim insanı olmasaydı tarih kitaplarında adı, “Lord Byron ve Annabella Milbanke Byron’ın kızı” ünvanıyla kısacık bir not olarak geçecekti yine de. Hiç tanımayacağı babasının hayatında detay olmanın üzücü ironisindense kendi yaptıklarıyla çağımızın kalbi olan bilişim teknolojisinin ilk atışını temsil ederek kazıdı adını tarihe.

İleri görüşlü ailesinin ve bilhassa annesinin ısrarıyla dönemin kadınlarına yasak olan bilim dallarında eğitim aldı. Matematik dersi aldığı Charles Babbage ile tanıştığında on yedi yaşındaydı. Kısa sürede Babbage’ın en yeni icadı olan gelişmiş hesap makinesine dair makalenin çevirmeni olacaktı.

Makalenin çevirisine kendi bilgilerini ve görüşlerini katarak Babbage’ın yeni hesap makinesinin değil rakamları; müziği, resmi ve yazıyı sayısal veriler haline getirebileceğini iddia ediyordu teorileriyle. Teorileri hak ettiği saygıyı görüp 1843 yılında basıldı belki ama öyle devrimseldi ki anlaşılıp ilgi görmesi için yeni bir yüzyıla girmek gerekti.

Çözümleme Mekanizması, tıpkı bir dokuma tezgahının çiçek ve yaprak desenleri örmesi gibi cebirsel işlemleri örer,” diye basitçe açıklar makalenin bir noktasında.

0-1 dememişti belki, “elektrik var, elektrik yok” diye açıklayacağı teknoloji daha gelmemişti ama yazdığı denklemler “tarihin ilk bilgisayar algoritması” idi ve bu da Ada Lovelace’ı “tarihin ilk bilgisayar programcısı” yapıyordu.

Kaynak: Britannica

Yeditepe Üniversitesi, Çeviribilim mezunu. Makalelerle başlayan çevirmenlik yolculuğu kitaplarla devam etti. Şimdi ise özgün yazılar yazma heyecanını tatma peşinde.

YORUM YAP