“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Refahın Önündeki Engeller; Klanlaşmış Gruplar

Dünyada bugün 193’ü BM’ye kayıtlı 197 ülke var. Bunlardan 25 tanesi oldukça zengin ve salgının etkilerini bir kenara koyarsak diğer ülkelere kıyasla refah içinde. Ama kalanların çoğu hiç iyi durumda değil. Örneğin pandemi öncesi rakamlara göre Zimbabwe mevcut büyüme hızını korursa 2722 sene içerisinde zengin bir ülke sayılabilecek.

Refah, elde edilen varlığın bol ve onu elde etmek için gösterilen eforun düşük olması diyebiliriz kaba bir tanımla. Peki, neden bazı ülkeler refaha koşarken bazılarının hiç şansı yok?

Yoksul ülkeleri refahtan mahrum eden üç faktörden ilkine değineceğiz bu yazıda: Kurumların ve grupların klan temelli düşünce yapısı ile oluşması…

Yoksulluk ve yozlaşma arasında direkt bir bağıntı var. Dünyadaki zengin ülkeler yozlaşmayı daha düşük düzeylerde tutmayı başarıyor. Yoksul ülkeler ise onun uğrattığı zararla sağlıklı kurumlar inşa edecek özkaynak ve vergi akışını sağlayamıyor, mesela zenginliklerinin hatırı sayılır kısmı offshore hesaplara akıyor. Güvenlik, eğitim, sağlık, ulaşım vb. kan kaybediyor.

Zengin ülkeler, görece daha sağlıklı kurumlara sahipler ve insan kaynaklarını yönetme konusunda klan temelli düşünceye veya akraba seçilimine öncelik vermiyorlar. (Akraba Seçilimi, birçok hayvan türünde görülmekte olan ve bireylerin özellikle kendilerine yakın akrabalığı bulunan bireylere ayrıcalık tanımalarıyla oluşan seçilim tipi.) Yandaşa ayrıcalık vermek amacıyla göreve layık adayların haklarını gasp etmekle başlıyor, ülkeleri refahtan uzak düşüren yozlaşma. Dayısı, halası, kabilelisi, memleketlisi, partilisinin doluştuğu kurumlar ve organizasyonlar nüfusun gerçek zeka ve yeteneklerinden mahkum halde, kaçınılmaz bir şekilde çürüyor.

Yozlaşmanın yarattığı yıkımı bir düşünün… Bu yıkım altında klan üyeleri, klanları uğruna her şeyi, hatta canlarını bile feda etseler, onlar için kurtuluş var mı sizce?

Kaynak: School of Life

MSGSÜ Sinema TV’de eğitim aldı. Prodüksiyon ve post prodüksiyon alanlarında çalıştı. Bugün, editör, çevirmen ve yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

YORUM YAP