“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

REMBRANDT TO RICHTER, SOTHEBY MÜZAYEDESİ

Dünyanın önde gelen müzayede evlerinden Sotheby, geçtiğimiz günlerde “Rembrandt’dan Richter’a” adını verdiği online müzayede ile son yedi yüzyıla yayılan 65 eseri, alıcılarıyla buluşturdu. 

Çoklu kamera eşliğinde, canlı yayın şeklinde gerçekleştirilen müzayede, üç saatten fazla sürdü. Günün sonunda, sanat tarihine adını kazıyan ressamların da aralarında bulunduğu altı tablo, yakın zamanda yeni evlerinin yolunu tutacak. 

Peinture (femme au chapeau rouge)

Sürrealist usta Joan Miro’nun, 1927 yılına ait “Kırmızı Şapkalı Kadın” resminin satışı tam 11 dakika sürdü ve 28.7 milyon dolara gitti.

Self-portrait, wearing a ruff and black hat,

Gerçekçiliği, karanlığı, ışık oyunları, gölgeleri ve duygu dolu resimleriyle sanat tarihin eşik isimlerinden Rembrandt’ın, 1632 yılı imzalı otoportresi, 18.7 milyon dolardan alıcı buldu. 

Mediterranean Sea View 2017,

Yaşayan usta, çağımızın aktivist ressamı Banksy’nin, üç parçadan oluşan “2017 Akdeniz Manzarası” adlı tablosu da 2.9 milyon dolardan satılarak Kudüs yakınlarındaki Beytüllahim şehrinde ikamet eden Arap Topluluğuna ait, kar amacı gütmeyen rehabilitasyon hastanesine bağışlandı. 

Battle on the Banks of a River

15. yüzyılda yaşamış önemli sanatçılardan, Floransalı ressam Paolo Uccello’nun, nadir görülen çalışmalarından “Bir Nehrin Kıyısında Savaş” adlı eseri, 3.1 milyon dolar gibi beklentilerin ve bugüne kadar sanatçının el değiştiren tüm eserlerinin çok üstünde bir değerle satıldı. 

Still Life With Tulips and Fan Nature Morte

İskoçyalı ressam Samuel John Peploe’nun, “Natürmort Lale ve Yelpaze” adlı eseri 870 bin dolardan; Kübist ressam Fernand Leger’in, 1914 yılına ait “Natürmort” adlı eseri ise 15.6 milyon dolardan alıcı buldu. 

Kaynak: New York Times

Yeditepe Üniversitesi, Çeviribilim mezunu. Makalelerle başlayan çevirmenlik yolculuğu kitaplarla devam etti. Şimdi ise özgün yazılar yazma heyecanını tatma peşinde.

YORUM YAP