“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Rüya Bilmecesi

Hayattan kaçıp düşlerimize sığınırız.

Peki ya düşlerimizden kaçmamız gerekirse…

Michel Gondry’nin başyapıtı Rüya Bilmecesi (The Science of Sleep-2006) onun tüm yeteneklerini gösterdiği bir yapım. Düş ve gerçeğin perdeye yansıtılmasını iyi bir senaryoyla ve farklı bir teknikle filme alarak filmografisindeki en iyi işe imza atıyor.

Gael Garcia Bernal ve Charlotte Gainsbourg ikilisi yakalanması zor bir kimya yakalayarak bu uçarı filmin gerçeklik hissini yaratıyor. Tabii gerçeklik hissini sağlayan tek ayrıntı bu değil.

2006 Berlin Film Festivali’nde yönetmen Michel Gondry, filmin ana mekânının 15 yıl önce yaşadığı bir ev olduğunu söylüyor.

Fellini gibi çocukken gördüğü düşleri beyaz perdeye taşıyan Fransız yönetmen düş ve gerçek arasındaki dengeyi gayet mantıklı ve eğlenceli bir biçimde kuruyor. Bilinçaltında bir televizyon programı düzenleyen, gözlerini perde gibi indiren çocuksu bir kahramanımız var. Olay örgüsü gayet minimal, minör hadiseler öyküyü taşırken görsellik el işi animasyon tarzında. Filmin bütününe yayılmış bir ev yapımı havası, bizi filmin atmosferine daha iyi sokuyor. Çocuksuluğunu korumaya çalışan ama iş bulup çalışması gereken insanların hayatlarına dokunan birçok sahne var filmde.

Yönetmenin başyapıtı olan bu filmin en büyük güçlerinden biri de Gael García Bernal’e yer vermesi. Usta oyuncu karakterini inanılmaz bir performansla canlandırıyor. Yönetmenin espri anlayışı her sekansta kendini gösteriyor. Ustaca yazılmış diyaloglar her karakteri daha onlarla ilk tanıştığımız anda tanımamızı sağlıyor. Cannes’da filmin müzik ödülü kazanmasına da şaşırmamalı. Onlarca klip yönetmiş Michel Gondry ritimden anlıyor ve filmin kurgusunu müzikle çok güzel harmanlıyor.

Güzel bir bilgi:

Stéphanie’nin evinde piyano çalan polis, filmin müziğini besteleyen ödüllü müzisyen Jean-Michel Bernard tarafından canlandırılıyor.

Yönetmenin imzası olan stop-motion sahnelerle hikayenin gerçeküstü yanı iyice güçleniyor. Sinemasal anlatım içeriğe sadık kalarak bizi değişik tekniklerin bir araya geldiği bir sanat eseriyle buluşturuyor.

Bunca güzelliğin arasında yine de Rüya Bilmecesi herkese hitap eden bir film değil. Mizah anlayışı uyuşmayan seyirci üstüne stop-motion ve gerçeküstü deneyimlerden hoşlanmıyorsa bu filmde aradığını bulamayacaktır.

Hem hüzünlü hem komik; ilginç, gerçeküstü, tarifsiz bir deneyim.

1995 yılında İstanbul’da doğdu. “Şahsi Düşler ve Onur Kırıcı Gerçekler” adlı kitabı 2015’te, “Noktalı Virgülle Biten Bir Kitap” adlı kitabı 2017'de İletişim Yayınları tarafından yayımlandı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema-TV bölümünden mezun oldu. Bkm Mutfak’ta skeç yazarlığı yaptı. Kısa filmleriyle uluslararası festivallere katılıp ödüller kazandı. Yazarlık ve yönetmenliği sürdürüyor.

YORUM YAP