“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Sanatçıların Evlerinden Karakterlerini Okumak

Bu ilgi çekici iç mekanlar, yaratıcı sakinleri hakkında bize ne anlatıyor? Karakterlerine dair nasıl ipuçları veriyor? Sam Lubell’ın, Life Meets Art adlı yeni kitabında bu sorunun cevaplarını görüyoruz.

Evlerimiz gerçekten de karakterlerimizi yansıtıyorsa, yaratıcılıklarına hayran olduğumuz sanatçıların evleri de göz gezdirmeye değecek kadar ilgi çekici olacaktır kuvvetle muhtemel. Türkçe çevirisiyle “Hayat Sanatla Buluşuyor: Dünyanın En Yaratıcı İnsanlarının Evlerinin İçinde”, ünlü sanatçılara, heykeltıraşlara, müzisyenlere veya yazarlara ait olan bir iç mekan koleksiyonunun kapılarını açıyor.

Yazar Sam Lubell, neredeyse bir dünya turu yaparak bulduğu en fotojenik ve unutamadığı 250 konutu seçti. Bazıları şimdilerde çoktan müzeye dönüşmüş, henüz içinde yaşam devam edenler ise belli ki ileride korunarak müze yapılacak.

Bütün bu evler sahipleri hakkında ne diyor? Bir kere, eskilerdeki “çatı arasında açlık çeken sanatçı” imajını desteklemiyorlar. Kitap, elbette ki bazı istisnalar dışında, zarif ama görkemli bir şekilde dekore edilmiş evlerle dolu.

Lubell kitabıyla ilgili şunları söylüyor: “Bir yeri beğenmediysem, genellikle reddettim”. Ancak konu göz önüne alındığında, bu kitabın dekoratörler için iyi bir zevk özeti veya bir İncil olduğunu düşünmek yanlış olur. Genelde bir kişilik duygusu veren evleri seçmeye çalıştım; eski piyanolarda, kitaplıklarda ve yazı masalarında, toplanan antikalarda ve kişisel eşyalarda olsun, yolcunun aurasını hissetmeye çalıştım. National Trust küratörü Lucy Porten’ın da dediği gibi: “Bir sanatçının mobilyaları ve kişisel eşyaları hikayelerini anlatabilir.

Mimar Otto Wagner tarafından inşa edilen villadaki son sahibin kişisel eşyaları kesinlikle bir hikaye anlatıyor. Viyana’nın en büyük Art Nouveau mekanı olarak kabul edilen bu villa, bugün Fantastik Gerçekçilik okulunun kurucusu Ernst Fuchs’un tutarsız sanat eserleriyle dolu.

The family villa built by Secessionist architect Otto Wagner is now full of artworks by its subsequent owner Ernst Fuchs (Credit: Life Meets Art/ Phaidon)

Mimar Otto Wagner tarafından inşa edilen aile villa Ernst Fuchs’un eserleriyle dolu. (Kredi: Life Meets Art / Phaidon)

Hikaye, beş parasız bir çocuk olarak Fuchs’un evi bildiği ve bir gün annesi için satın alacağına söz verdiği şeklindedir. 1970 yılına gelindiğinde, o zamanlar terk edilmiş olan villanın yıkılması gerekiyordu ve Fuchs hayalini gerçekleştirebildi. Villayı bir stil karışımı içinde restore etti ve fantastik sanat eserleriyle doldurdu. Şimdi adı Ernst Fuchs Müzesi.

Müzisyenlerin, yazarların ve diğer görsel olmayan sanatçıların genellikle çevrelerinden habersiz olduklarını, çünkü kafalarının yüce şeylerle dolu olduğunu varsaymak cazip olduğundan, sanatçıların yaşama şekli hakkında kapsamlı genellemeler yapmak mümkün değildir.

Puccini ve Tchaikovsky’nin evleri, huzur içinde beste yapabilecekleri muhteşem antikalarla dolu, iyi düzenlenmiş tapınaklarken caz efsanesi Louis Armstrong ise sadece canlı bir mahallede yaşamak istiyordu. Topladığı muazzam servete rağmen Armstrong, New York’ta işçi sınıfı, ırksal açıdan karışık bir bölge olan Queens’te kalmayı seçti.

Flemish master Rubens lived in an elegantly proportioned home in Antwerp (Credit: Life Meets Art/ Phaidon)

Sanatçı Rubens, Anvers’te zarif oranlara sahip bir evde yaşıyordu (Fotoğraf: Life Meets Art / Phaidon)

Life Meets Art kitabının sayfalarında keşfe çıktığınızda ilginizi çekecek başka bir konu da ressamların evlerinin bir şekilde resimlerinin tarzını yansıtacağıdır. Peter Paul Rubens’in yaşam alanlarına bir göz atın. Planlarını kendi çizdiği Belçika’nın Anvers kentindeki evi:

Ev çok değişmiş olsa da, İtalyan Rönesans oranlarına dayanan temel unsurlar, Rubens’in tasarladığı gibi kalıyor. Mekanlarda mükemmel oranlara bu kadar kendini adamış bir sanatçının neden bu kadar çok kaotik ve düzensiz tablo üretmiş olması bir muamma.

Heykeltıraş Gustav Vigeland’ın evi, Lubell’in Norveç’in yarattığı “zevkli fiziksel” eserler olarak adlandırdığı ve şimdi Oslo’daki Vigeland Park’ta sergilenen şeye taban tabana zıt görünen bir zevk sergiliyor. Vigeland’ın evi ve stüdyosu, mimar Lorentz Ree tarafından tasarlanan ve sanat koleksiyonunun taahhüdü karşılığında şehir yaşlıları tarafından inşa edilen sade kırmızı tuğlalı bir binada yer almaktadır.

Sculptor Gustav Vigeland's ordered home contrasts with his exuberant art (Credit: Life Meets Art/ Phaidon)

Heykeltıraş Gustav Vigeland’ın, coşkulu sanatına evdeki zıtlıklar eşlik ediyor (Kredi: Hayat Sanatla Buluşuyor / Phaidon)


German playwright and poet Friedrich von Schiller died just three years after acquiring his town house in Weimar (Credit: Life Meets Art/ Phaidon)

Alman oyun yazarı ve şair Friedrich von Schiller, Weimar’daki şehir evini satın aldıktan sadece üç yıl sonra öldü (Fotoğraf: Life Meets Art / Phaidon)


The house in the south of France where artist Jean Cocteau once lived is known as the Tattooed Villa (Credit: Life Meets Art/ Phaidon)

fransanın güneyinde yalayan sanatçı Jean Cocteau’nun bir zamanlar yaşadığı ev Dövmeli Villa olarak biliniyor (Kredi: Life Meets Art / Phaidon)

 

The sumptuous Leighton House in London reflects the travels of the artist Lord Leighton (Credit: Life Meets Art/ Phaidon)

Londra’daki görkemli Leighton Evi, sanatçı Lord Leighton’ın seyahatlerini yansıtıyor (Kredi: Life Meets Art / Phaidon)


The Organic House of Mexican designer Javier Senosiain resembles a network of caves (Credit: Life Meets Art/ Phaidon)

Meksikalı tasarımcı Javier Senosiain’in Organik Evi, bir mağarayı anımsatıyor (Kredi: Hayat Sanatla Buluşuyor / Phaidon)


The home of ceramicist Kawai Kanjirō in Kyoto reflects the earthy colours and organic forms of his craft (Credit: Life Meets Art/ Phaidon)

Kyoto’daki seramikçi Kawai Kanjirō’nun evi, zanaatının toprak renklerini ve organik biçimlerini yansıtıyor (Kredi: Life Meets Art / Phaidon)

Kaynak:

https://www.bbc.com/

YORUM YAP