“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Şimdiki Zaman ve Gelecek Aynı Anda Var!

Doğumun da ölümün de uzay zamanda bir yerde. Hayatının her anı orada bir yerde… Böyle diyor blok evren modeli. Bu teoriye göre zamana yayılmış haldeyiz, tek bir zamanda bulunmuyoruz. Evren, herhangi bir zamanda ve herhangi bir yerde olan her şeyin dev bir bloğu. Bu görüşe göre, geçmiş, şimdiki zaman ve geleceğin hepsi var ve eşit derecede gerçek.

Blok evrende zaman geçmez. Yani bizim bakışımızdan zaman lineer şekilde aksa da blok evren modelinde akmıyor. Geçmiş, gelecek ve bugün aynı anda var.

Blok evren modeline göre zaman yolculuğu mümkün mü? Evet. Öyleyse, zamanda seyahat edebilirsem geçmişi değiştirebilir miyim? Hayır. Her şey göreceli, zaman yolcusunun gittiği geçmiş, bir başkasının geleceği. Zaman yolcusu geçmişte konumlandığı tüm zamanlar boyunca gelecek de öyleydi. Yani blok evren teorisi bize geçmişe yolculuk edip Dünya Savaşları’nı engellemeyi falan unutun diyor!

“Geçmiş, şimdi ve gelecek arasındaki ayrım sadece bir yanılsamadan ibarettir, ne kadar kalıcı olsa da”

-Albert Einstein

MSGSÜ Sinema TV’de eğitim aldı. Prodüksiyon ve post prodüksiyon alanlarında çalıştı. Bugün, editör, çevirmen ve yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

YORUM YAP