“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Simone de Beauvoir’ın Hiç Yayınlanmamış Kitabı Basılacak!

Simone de Beauvoir’ın hiç yayınlanmamış kitabı basılacak! Fransız yazar ve feminist filozof Beauvoir’in yaşarken basılması uygun bulunmayan kitabı 75 yıl sonra okurla buluşacak.

“Les Inséparables” (Ayrılmazlar) adlı romanın yazar tarafından fazlasıyla mahrem bulunduğu, bu yüzden de basılmadığı söyleniyor. Romanın ilk kez bu yıl içinde okurla buluşacağı duyuruldu. Yazarın romanı arşivde bulan kızı Sylvie: “Annem hoşnut olmadığı yazılarını imha etmişti. Bunu ise sakladı, yakmadı. Yazdıkları için bana ‘Sen nasıl uygun görürsen öyle yap’ demişti.” diye anlatıyor romanın günümüze erişme hikayesini.

Otobiyografik öğeler içeren romanda, yazarın genç kızlığında Elisabeth “Zaza” Lacoin ile yaşadığı tutkulu arkadaşlık konu ediliyor. Zaza trajik yaşamı ve ölümü ile Simone’un karşılaştığı ilk büyük acı… “Beauvoir’ın Zaza ile ilişkisi birçok yönden onun olduğu kadın olmasını sağladı. Beauvoir hayatta özgürleşebilirken, Zaza hiçbir çıkış yolu bulamamıştı,” diyor Vintage.

Romanın merkezinde “20. yy. Paris’inde bir kadının iffetli, adanmış, itaatkar ve tutkularını bir kenara itmekle mükellef olmasını şart koşan basmakalıp görüşlerle savaşan iki genç kadının arkadaşlığı” var. Feminizmin başucu kaynaklarından İkinci Cinsiyet adlı klasiğin yazarı Beavoir bu romanla “geleneksel beklentilere karşı kişisel savaşını” ve “entelektüel varoluşsal tutkusunu” ölümünden seneler sonra yeniden ortaya koyacak.

Kaynak: The Guardian

MSGSÜ Sinema TV’de eğitim aldı. Prodüksiyon ve post prodüksiyon alanlarında çalıştı. Bugün, editör, çevirmen ve yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

YORUM YAP