“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Sıradışı Teknolojiler Geliştiren Sürü Dışı Türk Profesör: CANAN DAĞDEVİREN

Harvard Üniversitesi’nin Genç Akademi üyeliğine seçilen ilk Türk bilim insanı, şu an MIT’de çalışan Türk profesör, gururumuz Canan Dağdeviren yine nefis bir buluşa imza attı. Canan Hanım ve ekibi kişinin hayati belirtilerini izlemek için kıyafetlere işlenen sensörler geliştirdi. Bu sensörler kumaşlara işlendikten sonra vücut sıcaklığımız, solunum, kalp atışı, nabız gibi hayati belirtilerimizin izlenebilmesini sağlıyor. Sensörlerin bulunduğu kıyafetler makinede yıkanabiliyor, kullanıcının sağlık durumuna göre kişiselleştirilebiliyor. Öyle iyi bir algılama gücü var ki sporculardan astronotlara kadar geniş bir kullanım alanını mümkün kılıyor.

Canan Dağdeviren’in buluşu hakkında açıklaması şöyle; “Her gün giydiğimiz tekstil ürünlerinin içine piyasada bulunan herhangi bir elektronik parçayı veya özel laboratuvar yapımı elektronikleri ekleyerek kendimize uygun giysilere sahip olabiliriz. Bunlar özelleştirilebilir, böylece vücutlarından sıcaklık, solunum hızı ve benzeri fiziksel verilere ihtiyaç duyan herkes için giysiler yapabiliriz.”

Birçok araştırmacı ve mucit cilt yaması geliştirirken Canan Dağdeviren’in ana hedefini cilde bir şey uygulamadan ve mümkün olduğunca pasif bir aktivite üzerinden yapmaya çalışması insan sever yanını da ortaya koyuyor. Elektronik sensörler, epoksi ile kaplanan ve daha sonra kumaştaki dar kanallara dokunan uzun, esnek şeritlerden oluşuyor ve bu kanallar vasıtasıyla cilt bunlara minimum derecede maruz kalıyor. Araştırmacılar 30 sıcaklık sensörüne sahip bir prototip t-shirt ve kullanıcının hareketini, kalp atış hızını ve solunum hızını ölçebilen bir ivmeölçer tasarladılar. Toplanan verileri kablosuz ağ üzerinden telefonunuza, oradan da bulutunuza yükleyebileceksiniz. Bunun çok daha farklı ve ilginç versiyonları da CES2020’de tanıtılmıştı zaten. Yeni çağa hazırlanın, çünkü çok hızlı giriş yapacağız!

Kaynak: MIT News

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

YORUM YAP