“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Size Rağmen Dönüyor!

1663senesinde bugün, Galileo Galilei, Roma’da bir engizisyon mahkemesinde, işkence tehdidi altında olmasına rağmen, savunmasını yinelemekteydi: “1616’dan beri yasaklı fikirlerin hiçbirini savunmuyorum.” Savunması yasak olan fikir Dünya’nın döndüğü gerçeğiydi!

Mahkeme Galile’nin Kopernikçi görüşlerini içeren çalışmalarını onun aleyhinde delil olarak kullandı. Tarihte bugün Engizisyon, “Galileo’nun ciddi kafirlik şüphesi altında olduğuna ve güneşin hareketsiz olarak evrenin merkezinde durması ve dünyanın hareket etmesi fikrine, İncil’e aykırı bulunmasından sonra bile inanması nedeniyle bu fikrini lanetlemesi ve vazgeçmesi gerektiğine” hükmetti. Galileo kalan ömrü boyunca ev hapsinde yaşadı. Geçmiş yapıtları ortadan kaldırıldı, gelecek çalışmaları engellendi.

Söylentiye göre Galileo, Engizisyon karşısında, dünyanın güneşin etrafında döndüğü teorisini yalanlamak zorunda kaldıktan sonra, “Ama yine de dönüyor” deyivermiş. Bunu gerçekten demiş olabilir; çünkü yasaklıyken ve hapisteyken bile en başarılı çalışmalarından “İki Yeni Bilim”i yazmış, kör olana kadar çalışmış birinden, Einstein’a ilham vermiş, modern fiziğin babasından söz ediyoruz neticede!

Elbette dünya dönüyor. İktidar için üretilen masallara rağmen dönüyor! 1633’te gerçekler yalanlara yenilmiş gibi dursa da, öyle olmadı. Galile’nin adı bugün insanlığa armağanları ile yaşıyor. Aşağılık kompleksi ile öfke ve korkuya kapılan Papa ve onun iktidar paranoyalarını ise tanıyan bilen yok. Çünkü gerçek Galile’dir. Onu yalanlarla örtemezler değil mi?

MSGSÜ Sinema TV’de eğitim aldı. Prodüksiyon ve post prodüksiyon alanlarında çalıştı. Bugün, editör, çevirmen ve yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

YORUM YAP