“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Son Sümer Kraliçesi Türk: Muazzez İlmiye Çığ!

Ogülümsemesi, muazzam şapkaları, kelimeleri, bilgisi, konuşmaları, mücadeleci ruh, tarihe bilime tutkusu ile hayran olduğumuz bir kadın, bir sümerolog, bir bilim insanı… Tam üç savaş dönemi yaşamış, bugün dördüncüsünü yaşayan yorgun ama güçlü bir yürek! Koca bir yüzyılı devirdiği ömründe kanlı canlı bir tarihtir Muazzez İlmiye Çığ; tam 107 yılı geride bıraktı.

Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana her ana şahitlik yapmış olduğunu düşündükçe hep şunu soruyorum kendime, bizler hakkında ne düşünüyordur? Verdiiğimiz emeklerin, çektiğimiz çilelerin, ödediğimiz bedellerin karşılığı bu mu diye soruyor mudur her gün evinde otururken?

Düşünsenize, Sümer ve Hitit kültürlerinin en önemli araştırmacılarından birisiniz, hayatınız boyunca çalışmışsınız, Atatürk istedi diye 1935‘te Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Sümeroloji bölümüne girmiş, mezun olunca İstanbul Arkeoloji Müzesi‘ne tayin edilmişsiniz. ülkeniz için değil dünya için inanılma kaynaklara ulaşarak, çok büyük işler başarmışsınız, Sümer, Akad ve Hitit dillerinde çivi yazılı belgeler arşivini oluşturmuşsunuz,  Sümer edebiyatındaki eskik parçaları tamamlamışsınız, dünyanın her yerinde çalışmamlarınız olmuş, fahri doktor olmuşsunuz ve dünyanın bu halini izliyorsunuz. Sizi böyle bir saheye maruz bıraktığımız için üzgünüz. Dilerim İnanna’nın aşkında yazdığınız gibi olur da, birileri uyanınca her birimiz gün ışığı olabiliriz.

“Uyku sona erince,
Gün ışığı olursun.” 

İyi ki doğdunuz Kraliçe!

MSGSÜ Sinema TV’de eğitim aldı. Prodüksiyon ve post prodüksiyon alanlarında çalıştı. Bugün, editör, çevirmen ve yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

YORUM YAP