“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Spotify Sanal Konserleri

Bundan neredeyse 20 yıl önce, 20’li yaşlarına Milenyum Çağı İle birlikte giren dönemin genç ruhu, kendini İstanbul Hezarfen Havaalanı’na atıyordu. Birkaç gün boyunca alanda kamp kuranlar, büyük sahne yanı sıra alternatif sahne, alışveriş alanı, kamp alanı, otopark, lunapark gibi her türlü gereksinim ve eğlence ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlardı. Bilet alacak imkanı olmayanlar ise televizyondaki müzik kanallarından bütün konserleri canlı dinleyebiliyordu. O günleri yad etttikten ve hüzünlü bir iç çekişten sonra günümüze sert bir geri dönüş yapalım. 2020’deyiz.  Pandemi her bir yanı sarmış durumda ve etkisi bütün sektörleri tek tek vurmakta.

Yüzde 98… Bu sayı, dünya çapında konserler, büyük müzik etkinlikleri ve turneler düzenleyen Live Nation şirketinin, yılın son çeyreğinde pandemi yüzünden iptal edilen etkinliklerden dolayı yaşadığı düşüşün büyüklüğünü fazlasıyla açıklıyor. Ancak tam bu noktada, tüm bu düşüşlerin farkında olan ve pandemiyi fırsata çeviren tek sektör olan dijital medyanın göz bebeği devreye giriyor: Spotify.

2015 yılında konser keşfedebildiğimiz bir özellikle yine bir devrim yaratan Spotify, yine aynı mantık doğrultusunda sanal etkinlikler düzenlemek için Ticketmaster, Songkick, Resident Advisor, Eventbrite ve AXS gibi biletli etkinlik sektörünün önde gelen firmaları ile partnerlik anlaşmaları yapmaya başladı bile. Spotify’ın yeni getirdiği bu özellik bizlere yalnızca yakınımızda bulunan etkinlikleri değil, dünya çapındaki tüm etkinlikleri önerecek. Böylelikle Spofiy’da sanatçıların profillerine girdiğinizde yakında verecekleri “sanal konserleri” de görebileceğiz. Bilet aldıktan sonra, aynı canlı konserlerde olduğu gibi belirlenen gün ve saatte o müzik grubunun konserini sanal ortamdan izleyebileceksiniz.

Youtube üzerinden bütün canlı konser kayıtlarına erişebiliyor ve istediğimiz sanatçının her bir albümünü Spotify’dan yüksek kalitede dinleyebiliyorken yine sanal ortamda gerçekleşecek bu konserler, dinleyiciler için farklı bir deneyim sunabilir mi? Dijital medya, izleme alışkanlıklarımızı nasıl deforme ettiyse dinleme alışkanlıklarımızı da aynı şekilde yerle bir edebilir mi? Tüm bu düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

yıkıcı, yaratıcı; okuyan, yazan, düşünen ve bu yüzden görmek isteyen karbon-bazlı bir yaşam formu. • DEU GSF'de sinematografi öğrencisi; kakimli.com'da içerik üreticisi ve sosyal medya yöneticisi; @degisenbakis'ta izleyicinin bakışını yeniden yaratmayı amaçlayan bir yaratıcı; @deus.ex.machinax'ta tasarımsal açıdan kendini yeniden keşfeden bir yapay-zeka; @lafingidisi'nde anlamını yitiren kelimeleri kovalayan bir araştırmacı. • bunlar onun hakkında bilinenlerin bir kısmı. dahası için nereye bakacağınızı biliyorsunuz.

YORUM YAP