“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Şu Pandemi Biter Mi?

Covid-19 bir pandemi, yani kontrol edilemeyip dünyaya yayılan salgın. Ve henüz bitmedi ama bir gün bitecek. Bir gün bulaşım ciddi miktarda düştüğü için DSÖ pandemi bitti diye duyuracak. Ama ne zaman?

Pandemi ile mücadelede görünen 3 yöntem var:

Koşarak Aşmaya Çalış: En büyük can kaybı bunda. Kısa sürede insanları virüse maruz bırak, sağlık sistemin patlasa bile devam et. Milyonlar, yüz milyonlar ya virüsten ya imkansızlıktan ölsün. Sürü bağışıklığı gelişsin ve virüs yok olmaya başlasın. Oldukça travmatik ve pek çok yerde tercih edilmeyen bir yöntem.

Ertele ve Aşıla: Sürü bağışıklığı hedefle ama yavaş ol. Yayılımı yavaşlat, enfekte olanları izole et, bol bol test yap. Aşı araştırmalarına zaman kazandır, sağlık sistemlerini geliştir. Yüzbinler ölecek. Bir açıl, ekonomiyi hareketlendir, bir kapan, salgını yavaşlat. Birkaç seneye aşı işi halledilince aşılanmak hayatın bir parçası olsun. Yüzde 40-90 arası aşılanınca sürü bağışıklığı oluşsun. Ülkemiz görünen o ki bu yoldan gitmekte.

Koordine Ol Ve Ez: En ideal yöntem. Ancak iş birliği içinde hareket edebilen ve insanları umursayan bir dünya gerektiriyor ki ne yazık ki öyle bir gezegende yaşamıyoruz. Şöyle bir mantığı var: Karantina, sosyal mesafe, seyahat yasakları öyle sıkı olsun ki virüs kolay kolay bulaşamasın. Tüm dünya koordine olsun çünkü bir ülke batarken diğeri çıkıyor olabilir. Çok çok az insan ölsün, birkaç ayda pandemi dünyadan silinsin. 2. dalga yine mümkün. Yani bütün bu organizasyon, fedakarlık ve emekler karşılığını vermeyebilir. Ama her seferinde devletler toplumları gözetsin. Tabi ki bir hayalden başka şey değil.

Gönül isterdi ki dünya üçüncü yöntemi uygulasın, şu salgından alnının akıyla çıksın. Ama bu yoldan kimsenin cebi gani gani dolmayacağından bunu rüyamızda bile göremezdik. Yine de bu yöntemi uygulayan bir ülke biliyoruz: Yeni Zelanda. Jacinda Ardern liderliğinde koordine olan düşük nüfuslu ülke tüm dünyaya örnek teşkil ederek, en insanca üslupla koronayı yendi. İkinci dalgaya karşı temkinli olsalar da hayatı gönül rahatlığı ile normale döndürdüler. Bize de bakıp bakıp iç çekmek düşüyor artık.

MSGSÜ Sinema TV’de eğitim aldı. Prodüksiyon ve post prodüksiyon alanlarında çalıştı. Bugün, editör, çevirmen ve yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

YORUM YAP