“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Tarihin ilk asılarak idam edilen fili!

Fil Mary, tarihin ilk asılarak idam edilen fili.

13 Eylül 1916’da, Amerika Birleşik Devletleri’nin Tennessee eyaletinde, Erwin kasabasında bir sirkte gösteri yapan fil Mary, bakıcısının kendisini kızdırması sonucunda bakıcısına saldırır ve bakıcısını öldürür.

Charlie Sparks’ın seyahat eden bir sirki vardır ve Mary de bu sirkin baş oyuncusudur. Mary’siz bir performans düşünülemez. 1916 yılının soğuk bir Şubat ayında, Mary’nin her zamanki bakıcısı yoktur ve kendisine deneyimsiz bir bakıcı atanmak durumunda kalınır. Çünkü 5 tonluk bir Asya fili olan Mary, gösterinin en baş oyuncularından biri. Deneyimsiz bakıcı Mary’yi teşvik etmek isterken onu bilinçsizce yaralar. Acılar içerisindeki fil sinirlerek bakıcısını ezince olanlar olur. Erwin kasabası yolları inşa edilen, gelişen bir kasabadır o dönem. Bir de mahkemesi vardır. Cinayet suçundan yargılanan fil Mary, suçlu bulunur ve idamına karar verilir inanabiliyor musunuz?!. Fil Mary, Erwin kasabasından 40 km uzaklıktaki Kingsport kasabasının meydanında resimde görüldüğü gibi asılır.

Tabi ki 5 tonluk bir fil olan Mary’yi sehpa ve halatla asamazlar. Bu nedenle bir tren yolu vinci kullanılmaya karar verirler. Büyük prodüksiyon yapıyorlar, korkunç bir şey. İlk denemede, beş tonluk fili taşıyamayan vincin zinciri kopar, yere düşen Mary’nin kalçası ve bacakları kırılır. İkinci seferinde ise daha da güçlendirilmiş bir zincir bulunur ve idam tekrardan gerçekleştirilir. Bu sefer başarılı olurlar ve fil Mary cinayet suçundan dolayı idam edilir.

İnsanlar, keşke insan olabilse.
Hem hayvanı al, türlü yollarla eğit, sirkte kullan, kölen yap, sonra canını yak; sonra onca yıldır yaptıklarını unutup seni böyle, acı çektirerek öldürsünler. En korkunç, en kötü ve tehlikeli ırkız!

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

YORUM YAP