“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Tehlikenin Farkında Mısınız?

12Ekim Pazartesi, tüm ilkokulları, köy okulları, 8 ve 12. sınıflar ile özel gereksinimli çocukların okulları açılıyor. Nasıl bir matematik izlendiyse bazı sınıflar hariç, yüz yüze eğitim başlıyor. Eba sistemi çöktü herhalde, bu kadar cesur bir hareket yaptığımıza göre…

Bir de çokça tartışılan bir rehber hazırlanmasına dair açıklama yapacağını beklediğimiz Ziya Selçuk’un açıklamasından öne çıkanlar şu şekilde:

  • Yüz yüze eğitimde veli rızası esas olacak, devamlılık zorunluğu olmayacak lakin öğrenci, müfredattan sorumlu olacak, okula gelmiyorsa uzaktan erişim ile eğitimine devam edecek.
  • Köy okullarında tüm seviyede yüz yüze eğitim açılacak. Yine veli rızasına bağlı olacak. Köy okullarının açılıp kapanması merkezi yönetime bağlı değil, il müdürlerine bağlı olacak. 500.000 adet tablet dağıtılacağı söyleniyor lakin interneti olmayan çocuğu geri kalmasın diye hat çekmek için çatıya çıkan babanın peşinden giden 8 yaşındaki Çınar’ın 4. kattan düşerek vefat etmesini de unutmadık.
  • Kalabalık sınıfları bulunan okullarda çözüm, anladığımız kadarıyla okulun destek talep etmesine bağlı. Okula iki gün bir grup, iki gün diğer grup öğrenciler giderek dengelenecek mevcut.
Kısacası tüm sorumluluk, velilerin omzunda. İsteyen veli, çocuğunu okula gönderecek. İlk başlarda göndermeye çekinen veliler, muhtemelen arkadaşlarından geri kalmaması için bir süre sonra boyun eğecek bu karara. Şanslı çocuklara tablet dağıtılacak ama internetleri olmayacak bu defa da, sistem yine kitlenecek. Evde kalıp hastalıktan kurtulan öğrenci sınavda adaletsiz bir yarışa girecek. Bir de zor zar okula gönderilen kız çocukları meselesi var, onlar da sonuna kadar evde oturtulacak sanırım, veli isteğine bağlı.

Eğitime ne kadar önem veriyormuşuz meğer, yılda 100 kere sistem değiştiren, öğretimin içini boşaltan siz, eğitimi çoktan bitirdiniz. Bu tehlikeli süreçte neden ısrarla okula çağırıyorsunuz, gelip ne öğrenecekler?

YORUM YAP