“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Temel İnsan Hakları

Cumhuriyet’in ilanıyla sahip olduğumuz lakin asla sahip olduğumuzu hatırlamamız istenmeyen temel hak ve özgürlüklerimiz neler? Bugün kendimizi köle gibi hissettiğimiz ve korku, keder ile beslendiğimiz bu tatsız hayattan payımıza düşen bu mudur gerçekten? Hak nedir? Özgürlük nedir? Bir kez daha hatırlama vakti geldi de geçiyor.

Öncelikle hak ne demektir, onu anlayalım; insanların herhangi bir işi yapma yetkisidir.
Peki ya üzerine sayısız kitap yazılan, uğruna sayısız canlar verilen özgürlük nedir? Bu kavramın ne olduğunu anlamak için filozof mu olmak gerekir? Özgürlüğü bize o kadar anlatmıyorlar ki algımız bile saçma sapan. Özgürlük çok basit ve temel bir tanımdan öteye gidemeyen bir kavramdır esasen, böyle fiyakalı ve karmaşık cümlelerin anlamına kattığı ekstra bir mana yok!
Özgürlük, insanların hiçbir insana herhangi bir zarar vermeden dilediği her şeyi yapabilmesidir. Tekrar ediyorum;
İNSANLARIN HİÇBİR İNSANA, HERHANGİ BİR ZARAR VERMEDEN DİLEDİĞİ ŞEYİ YAPABİLMESİDİR. 
Burada derhal herhangi bir zarar kısmına bakalım;
Fiziksel ve psikolojik şiddet
Umutları yıkmak
Ötekileştirmek, toplumdan dışlamak
Ayrımcılık
Pasif şiddet: sessiz kalma, yok saymak
Her türden işkencenin yanı sıra birazdan sayacağım ihlaller ve daha binlerce konu var maalesef.
Biz bilinen ve yasal olarak hakkımız olanları sıralayalım kısaca, daha sonra hepsini tek tek kendi içinde açacağım.
1.     Yaşama Hakkı: Herhangi bir baskıya maruz kalmadan yaşamak insanoğlunun en temel hakkıdır. Kaldırılamaz veya sınırlandırılamaz. Dünyanın neresine giderseniz gidin yaşama hakkınız gasp edilemez. Bu konuyu detaylı incelediğim yazı için tıklayın.
2.     Sağlık Hakkı: Her insan sağlıklı yaşamak, sağlıklı ortamda bulunma ve sağlığını koruyacak önemler alma hakkına sahiptir. 
İkinci Dünya Savaşına kadar böyle bir haktan bahsedilmiyordu, o savaş her şeyi değiştirdi. Sağlık öyle hasta olmama durumundan ibaret de değildir üstelik. Devlet fiziksel, zihinsel ve sosyal anlamda tam bir iyi olma halini size sağlamakla sorumludur. Anayasa’nın 56. maddesinde beden ve ruh sağlığından bahsedilmektedir. Sağlık hakkı ile ilgili yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 
3.     Eğitim Hakkı: İnsanoğlu bilgiye ve ilme muhtaçtır. Bu nedenle eğitim ve öğretim görmeleri şarttır, ayrıca temel haklarıdır. Eğitim hakkı konusunda yaşadığımız ihlallerden de diğer haklarda olduğu gibi kitap yazabiliriz. Sıradaki yazılarda bu konuyu detaylandıracağız.
4.     Düşünce Özgürlüğü: Demokrasinin temel ilkelerinden biri olan düşünce özgürlüğü gereğince, insanlar fikirlerini dilediği gibi söyleme ve kanaatlеrіnі hür bir şekilde ifade etme hakkına sahiptir. Bu hakkımız hakkında konuşma hakkına sahip olsak da susturulduğumuz bir dünyada yaşıyoruz. Sıradaki yazılarda bu konuyu detaylandıracağız.
5.     İnanç Özgürlüğü: Her insan istediği dine inanabilir. Bu nedenle dinde zorlama yoktur. Hiçbir insanın bir diğerini baskı ile dine sokma, zorbalıkla inanç sahibi yapma hakkı yoktur. Kişi istediği dine inanma hakkına sahiptir. Sıradaki yazılarda bu konuyu detaylandıracağız.
6.      İbadet Hakkı: Nasıl din konusunda kendi iradenle seçimini yapabiliyorsa ibadet etme konusunda da özgürdür insan. Her yerde ibadet yapabilme hakkına sahiptir. Sıradaki yazılarda bu konuyu detaylandıracağız. 
7.     Özel Yaşam Gizliliği Hakkı: İnsanlar çevresindeki kişilerin özel hayatlarına saygı duyar. Özel yaşama ve aile hayatına başkalarının saygı göstermesini isteyebilir. Özel eşyaları karıştırılamaz ve iletişim araçları dinlenemez. Bu hususlara ters düşen durumlar haneye tecavüz olarak kabul edilir ve cezalandırılır. Sıradaki yazılarda bu konuyu detaylandıracağız.
8.     Ekonomik Haklar: Devletin güçsüz insanları güçlü insanlara karşı korumak, eşitliği ve dengeyi sağlamak için vatandaşlarına tanıdığı haklara denir. Sıradaki yazılarda bu konuyu detaylandıracağız.
 
Haklarımızı konuşmak ve tartışmak için takipte kalın.
Selam ve sevgilerimle…

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

YORUM YAP