“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Tiyatroyu Yaşatın!

Londra’da 1592’de, esas beladan birkaç sene önceki veba salgınında ilk kapatılan yerlerden biri tiyatrolardı. Tiyatrolar altı ay kapanınca Shakespeare kendini şiire vermiş olmalı. Hıyarcıklı veba, senelerce hayatı karartmayı sürdürdü; 1603-1613 yılları arasında, salgınının yüzde altmışında Londra’daki tiyatrolar kapalı kaldı. Shakespeare en üretken yıllarını heba etmedi. Zorlu şartlara rağmen her nasılsa yazıyordu. Umut verici. Ancak destek almış olmalı, değil mi? Peki, o dönemde Londra tiyatroları nasıl ayakta kalabildi? Bunun yanıtını tahmin etmek için bir tarihçiye başvurmaya gerek yok. Destek alan tiyatrolar var olmayı sürdürmüş, alamayanlar kapısına kilit vurmuş olmalı. Belki de sonsuza dek…

Türkiye’de tiyatrolar ve tiyatro emekçileri pandemi boyunca kayba uğruyor. 17 Mart’ta kapanan tiyatroların durumu belirsiz. Tiyatromuz Yaşasın isimli bir imza kampanyası başlatan sanatçılar binlerce tiyatro emekçisinin şu an hiçbir geçim kaynağı olmadığına ve özel tiyatrolara yönelik yapılan düzenlemenin yeterli çözüm sunmadığına dikkat çekiyor. 1 Mayıs’ta başlatılan ve tiyatromuzyasasin.com üzerinden sürdürülen kampanya henüz sadece 30 bin imzaya ulaştı. Pek çok sanatçının desteği ile tiyatrolar için dayanışma çağrısına hazırlanılıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı profesyonel tiyatrolara yıllık 150 bin lira, geleneksel tiyatrolara ise yıllık 30 bin liraya kadar yardım yapabilecek. Ancak düzenlemeler yeterli bulunmuyor. Tiyatro sanatçıları, tiyatronun kamusal bir hizmet oluğunun altını çiziyor, özel tiyatrolar için vergilendirme ve mevzuatın da buna göre şekillenmesi gerektiğini savunuyorlar.

Milletvekili ve oyuncu Barış Atay; “Mesele paranın artırılması değil, Türkiye’de var olan bütün sanat kurumlarına devlet tarafından bu süreçte destek verilmesi zorunluluğu. Ciddi bir düzenleme yapılması için girişimlerimiz, baskılarımız devam ediyor” açıklamasında bulundu ve kamuoyunu bu konuda ses çıkarmaya davet etti.

Kaynak: DW Türkçe

MSGSÜ Sinema TV’de eğitim aldı. Prodüksiyon ve post prodüksiyon alanlarında çalıştı. Bugün, editör, çevirmen ve yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

YORUM YAP