“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Tomris Uyar

Adına yazılan şiirlerle İkinci Yeni Akımı’nın en özel ismi olan, Kafka gibi her zaman hayatın ciddiye alınacak bir yanı olmadığını vurgulayan öykü yazarı ve çevirmen bir kadın… Özgür bir ruh, tutkulu bir aşık, çok güçlü bir hikaye yazarı, Ülkü Tamer’in kolej aşkı, Cemal Süreyya, Turgut Uyar ve Edip Cansever’in hayatının aşkları, şairane insan Tomris Uyar!

Düşünüyorum da nefis yaşamış gerçekten! Hayatı ciddiye almayan, sevgiden yorulduğunda yeni bir sevdaya açılmaktan korkmayan bir kadın düşünün, Turgut Uyar’la tanıştığında evlidir hala. Kuşkusuz onca şiirin gölgesinde, bir tarafı mutluluk duysa da, ağır yükler altında gibi aslında. Dost kaldığı, gönlünü kaptırdığı ve hatta evlendiği şairler, onu hep her an ellerinden uçup gidecek bir kuş edasında sevdiler. Nedenini anlatacağım bir gün ve haksız da değillermiş, Tomris Hanım bu sevdaları yaşarken karaya yaklaşsa da onun ruhu okyanus sever, her an kuş olup sevdiği diyarlara uçabilirdi…

Aşklarına her an elinden uçup gidecek hissiyatı veren güzeller güzeli kuş, ardında bolca şiir ve öyküler bırakarak, “Bana göre yapılmamış, benim için düzenlenmemiş bir dünyada yaşıyorum, doğru…” diye tarif ettiği yaşamdan uçup gider 17 yıl önce bugün.

Çocuk ruhumuzu başı boş bırakmamayı, uçup diyar diyar gezebilmeyi, değişimi kabulü, cesaretle kucaklamayı senden öğrendik. İyi yaşadın. İyi ki yaşadın. Sevgi ve saygı ile anıyoruz.

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

YORUM YAP