“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Trump Pozitif Piyasalar Negatif

Seçime giden yolda güncel başkanlık döneminin son istihdam raporlarını bugün paylaşması beklenen abd başkanı Trump’ın, kovid-19 testi pozitif çıktı.

Geçtiğimiz Şubat ayından beri Trump’ın danışmanlığını yapan Hope Hicks’in, hastalık belirtileri göstermesiyle başlayan süreç, Trump’ın dün akşam attığı tweetle kesinleşti. Eşi Melania Trump’la kendi testlerinin pozitif çıktığını söyleyen Trump, “BERABER atlatacağız!” ifadesini kullandı.

Haber, piyasalar üzerinde şok etkisi yarattı ve uluslararası piyasalarda hisse senetlerinin düşmesiyle bugün itibariyle Dolar, 7,75TL oldu.

Belirsizlik demek, risk demek.
İçinde bulunduğumuz piyasa düzeni, bazı güçlü ülkelere o kadar bağlı ki Trump konumunda bir başkanın en kişisel hareketi bile cebimizdeki paranın değerini etkileyen bir dalgalanma yartıyor. Seçime 32 gün kala, 74 yaşında olmasının da getirisiyle risk grubunda olan Trump’ın sağlık durumu, başta abd olmak üzere tüm piyasaları etkileyecek çünkü abd risk altında.

Kısa süreliğine dahi olsa başkansız kalma ihtimali içinde bir abd demek; yatırımcıların riskli para birimlerinden çekilmesi, Yen’in yükselip -ki bugün Yen dolar karşısında yüzde 0.5 yükselişle 105.01 seviyesinden işlem gördü- Dolar’ın Yen karşısında düşmesi anlamına geliyor.

Buna bağlı olarak altın değerlenirken bakır, nikel, petrol gibi önemli hammaddelerin tahlilleri ve risk varlıklarının satış kurları da etkilenecek.

Yeditepe Üniversitesi, Çeviribilim mezunu. Makalelerle başlayan çevirmenlik yolculuğu kitaplarla devam etti. Şimdi ise özgün yazılar yazma heyecanını tatma peşinde.

YORUM YAP