“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

TWITTER BITCOIN DOLANDIRICILIĞI

H

Kripto para dolandırıcılığı nedir? Twitter nasıl oldu da dolandırıcıların cenneti oldu? 

Bir siber güvenlik uzmanının açıklamasına göre yaşanan son olay, Twitter tarihinin en büyük güvenlik ihlaliydi ancak ilki değildi. Site, son bir yıldır siber dolandırıcıların hedefi haline gelmiş ve hediye bitcoin dağıtma adı altında birçok Twitter kullanıcısı dolandırılmıştı. 

Saldırının hedeflerinden biri olan milyoner girişimci Elon Musk, kriptopara dolandırıcılığının varacağı feci boyutlara sık sık dikkat çekiyordu. 

Siber dolandırıcılar, öncelikle dolandırdığı kişilerin güvenini elinde tutan, Musk gibi onaylanmış ve kitlelerce tanınan hesapları hedef alıyor ve takipçilerini, daha büyük bir meblağ ile geri dönüş yapma vaadi vererek ellerindeki kripto parayı aktaracakları bir adrese yönlendiriyor. 

Bitcoin’in yarı anonim doğası sebebiyle bir kere hesaba aktarım yapan kişilerin paralarını geri almak adına saldırganların izini sürmesi neredeyse imkansız hale geliyor. 

2018 yılı analizlerinde Twitter aracılığı ile binlerce dolarlık kripto para dolandırıcılığı yapıldığı ortaya çıkmıştı. Gelişmeler doğrultusunda Twitter, spam olma olasılığı yüksek, kötü niyetli aktiviteleri tespit eden yeni araçlar geliştirdiğini açıklamıştı. Fakat dolandırıcılar siteyi kendi amaçlarına alet etmeye ve çoğalmaya devam etti. 

Twitter’da kendini başka biri gibi göstermek, bu yolla başkalarını kandırmak hizmet kullanım şartlarını ihlal etmek demek ve bunun sonucunda twitter hesabınızı askıya alınıyor ancak bu bir çözüm olmadığı gibi yeni bir hesap açmak, hali hazırda çok kolay.

Yaşanan son olayın büyüklüğü ise dolandırıcıların, önde gelen kişilerin hesaplarını taklit etmeyi seçmeyip bilfiil onların hesaplarını hackleyerek hem kişisel yazışmalarına ulaşıp hem de kendi ağızlarından tweet atmayı başarmalarında yatıyor. Dolayısıyla hacklemenin tek olumsuz yanı kripto para dolandırıcılığı değil. Siber saldırganların kitlelere hitap edebilecekleri hesaplar üzerinden politik saldırılar yapmaları da mümkündü. F-Secure siber güvenlik şirketi yetkililerinden Mikko Hypponen, mail aracılığı ile yaptığı yorumda yaşanan olayların çok daha kötü yerlere varabileceğini söyledi ve “ABD’de Kasım ayında gerçekleşecek olan seçimde yer alacak adayların ağzından garip tweetler atamaları da mümkündü.” şeklinde konuştu. 

Twitter’ın yaşanan olayları fark edip müdahale etmesine kadar geçen sürede belirtilen bitcoin adresine yapılan 350 ödemeyle toplam 95,000£ ederinde işlem gerçekleşti. 

Kaynak: Independent

Yeditepe Üniversitesi, Çeviribilim mezunu. Makalelerle başlayan çevirmenlik yolculuğu kitaplarla devam etti. Şimdi ise özgün yazılar yazma heyecanını tatma peşinde.

YORUM YAP