“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Ulaşımda Devrim Yaklaşıyor

SpaceX in kurucusu Elon Musk’ın ulaşımda çığır açacak projesi hyperloop’tan güzel haberler var. Tamamlandığında insan ve kargo taşımacılığında bir devrim yaratacağı, uçaklardan bile 2 kat daha hızlı olacağı planlanan Virgin Hyperloop hızlı ulaşım teknolojisinin ilk insan testi dün yapıldı.

8 Kasım’da gerçekleştirilen teste şirketin yöneticileri, Baş Teknoloji Sorumlusu Josh Giegel ve Yolcu Deneyimi Direktörü Sara Luchian katıldı. Nevada eyaletindeki bir çölde şirketin DevLoop test pistinde gerçekleştirilen denemede saatte 172 kilometre hıza ulaşıldı.

Virgin Hyperloop’un Başkanı, DP World CEO’su ve grup başkanı Sultan Ahmed Bin Sulayem, “Gözlerimin önünde bir tarihe tanıklık ediyor olmanın mutluluğunu yaşadım” diye konuştu.

Los Angeles merkezli Hyperloop projesi, insan ve kargoyla dolu yüzen kapsüllerin saatte 966 kilometre hızla tüplerin içinden geçmesini amaçlayan bir gelecek teknolojisi olarak tanımlanıyor.

Manyetik kaldırmayı kullanarak neredeyse sessiz yolculuğa izin verecek hyperloop sistemi, New York ile Washington arasında 360 km mesafede yolculuk yapmayı 30 dakikaya indirecek. Bu süre de ticari jet uçuşlarından 2 kat, yüksek hızlı trenlerden de 4 kat daha hızlı olacak.

Şirket, sistemin güvenlik onayını 2025 yılına kadar almayı, 2030 yılında da ticari operasyonlarına başlamayı çalıştığını açıkladı.

Kanadalı şirket Transpod ve İspanyalı Zeleros da aynı teknolojiyi kullanarak, yolculuk sürelerini, sıkışıklığı azalatmayı ve çevreye zarar veren, petrol yakıtlı geleneksel yolculuk ağlarından iyileştirmeyi amaçlıyor.

Hyperloop Nedir?

Hyperloop sistemi, ilk olarak Elon Musk tarafından 2013 yılında bir fikir olarak ortaya atıldı. Elon Musk’ın yolcuları ve yükleri taşımak için ortaya attığı fikir, kendisi tarafından yayınlanan 57 sayfalık online kitapla birlikte birçok kişiye detaylarıyla ulaştı.

Hyperloop, Musk’ın sözleriyle “yeryüzünün üstünde veya altında, özel bir ortamın içerisinde bir tüp inşa etmek“ olarak tanımlanıyor. Hyperloop, kısa mesafeli hava ulaşımının bir alternatifi olarak önerilip mevcut demir yolu ağlarından çok daha hızlı olması planlanan bir proje. Zaman tasarrufuna ve kara yolu ulaşımındaki trafiğe çözüm olarak genelde raylı sistemler düşünülür. Ancak raylı sistemlerde hız, istenilen düzeye ulaşamaz ve buna en büyük engel de sürtünme kuvveti olur.

Sürtünme kuvvetini en aza indirmeye çalışan Hyperloop sistemi, tekerleklerden uzak durur ve sistem için elektromanyetik alan yaratır. Hyperloop projesindeki trenlerin, mıknatıslarla birlikte çalışması ve alüminyum raylarla pasif manyetik kaldırma özelliğini kullanması planlanıyor. Böylelikle hıza bir engel olan sürtünme de minimum düzeye iner.

Kaynak:

www.inverse.com

YORUM YAP