“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Uluslararası Yardım Kuruluşlarında Taciz ve Tecavüz Skandalı

Demoktratik Kongo Cumhuriyeti’nde 51 kadın, 2018-2020 Ebola salgını sırasında Dünya Sağlık Örgütü’nde (DSÖ) çalıştığını söyleyen erkekler tarafından tecavüze uğradıklarını bildirdi.

Amacı yardım yapmak, iyiliği yaymak olan kuruluş ve örgütlerin, kadınlara tecavüz ettiğini okuyunca kan beynime sıçrıyor. Artık hangi kuruluşa, nasıl güvensin bu insanlar? Zaten coğrafi koşullardan kaynaklı yaşam savaşı veren, yardıma muhtaç insanlara yardım görevlileri nasıl zarar verebilir?
Kadınların çoğu, çok sayıda erkeğin kendilerini para karşılığında cinsel ilişkiye zorlandığını dile getirdi. Sağlıkçılara destek için kısa vadeli sözleşmelerle işe alınan kadınlar, zorlamaları reddettiklerinde ise sözleşmelerini feshetmekle ya da işlerini sonlandırmakla tehdit edilmişler. Nereden bakarsanız rezalet bir durum. Yardıma diye gidip yardıma muhtaç insanı, ihtiyacı üzerinden suistimal etmeye çalışmak…
İşin berbat tarafı, orada sadece tek bir yardım kuruluşu yok. Hepimizin ismini en az bir kez duymuş olduğu kuruluşlar bunlar: Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Sınır Tanımayan Doktorlar (Medecins Sans Frontieres), OXFAM, Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Dünya Sağlık Örgütü’nde (DSÖ) ve Kongo Sağlık Bakanlığı.
Tüm bu kuruluşlar ve bu kuruluşların sözde iyilik sever gönüllüleri Kongo’da yardıma muhtaç insanlara defalarca saldırıda bulunmuş. İçlerinden biri de çıkıp “siz ne yapıyorsunuz” dememiş!
Bir diğer korkunç şey ise bu örgütlerin ve kuruluşların içlerinde yapılanlara karşı herhangi bir yaptırım bulunmaması. İş böyle olunca New Humanitarian ve Thomson Reuters Vakfı tarafından, yapılan insanlık suçuna karşı soruşturma açılmış ve 1 yıldır süren soruşturmada bahsettiğim örgütlerin yetkililerinin, kadınları çeşitli şekilde suistimal ettiği ortaya çıkmış. Bunun yanında 8 kadın ise, Demokratik Kongo Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nda çalışan erkekler tarafından suistimal edildiklerini dile getirmiş. Ayrıca en az iki kadının, cinsel saldırı sonucu hamile kaldığı açıklamışlar.
Yardım kelimesinin anlamı; elinde bulunan olanakları ve gücü başka bir kimsenin iyiliği, onun gereksinimi için kullanma veya genellikle karşılıksız verilen şey. Yardım adı altında dünyanın neresinde olursa olsun; kadına, erkeğe, çocuğa, hayvana, doğaya yapılan şiddet ve zorbalık, kabul edilemez.
Yapılan bu eziyetler ne zaman sona erecek? Gören gözlerimiz bunun bittiğine şahit olacak mı dersiniz?

8 Ocak 1992’de İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Halkla İlişkiler okuduktan sonra, tasarım ürünler yapan bir markanın kurucu ortağı olarak e-ticaret ile ilgilendi. Özel ilgisi sebebiyle Craft Oyunculuk Atölyesi’nde oyunculuk eğitimi aldı. Çocukluk döneminden beri sahip olduğu yazma tutkusu ilk meyvelerini 2017 yılının sonunda, yazılarının Lazar Fanzin’de yayınlanması ile vermeye başladı. 2020’nin Eylül ayında Kakımlıcom ekibine dahil olarak bu serüvenine devam ediyor.

YORUM YAP