“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Wes Anderson Filmlerinden Fırlamış Mekanlar

İnşa ettiği görsel dünya ve anlattığı masalsı hikayeler ile kendinden başka kimseye benzemeyen yönetmen Wes Anderson, kendini karakterleri üzerinden tasvir etmektense eşsiz kişiliğini dışa vurmanın çok daha sofistike yollarını bulan bir yönetmen-senarist-yapımcı. Seçtiği kıyafetlerde, çaldığı müziklerde, yeniden yarattığı mekanlarda hep kendine has estetiği var ve o estetik kilometrelerce öteden dahi tanınabiliyor.

Yalnızca Was Anderson filmlerinde olabilecek sandığımız yerler ve yapıları gerçek hayatta muhtemelen sizler de görmüşsünüzdür. Onun filmlerinden fırlamışçasına büyüleyici adeta kendiliğinden Instagram filtreli yapılar ve mekanlar dünyanın her yerinde derlenmeyi bekliyorlarmış meğer. Filmlerindede yarattığı mekanların gerçek dünyadaki izdüşümleri şimdi bir kitapta toplanıyor.

2017 yılında Wally Koval öncülüğünde bir Instagram projesi olarak başlatılan Accidentally Wes Anderson, (@accidentallywesanderson ) zamanla dünyanın dört bir yanından sinemaseverleri bir araya getiren bir topluluğa dönüştü. 50’den fazla ülkeden 180’den fazla fotoğrafçının projeye katkıda bulunmasıyla ortaya, Anderson filmlerinden çıkmış gibi görünen mekanların, objelerin fotoğraflarıyla dolu bir arşiv çıktı. Geçtiğimiz hafta, Wes Anderson’ın önsözüyle yayınlanan fotoğraf kitabı, bu ilgi çekici arşivdeki eserleri bir araya getiriyor.

Koval, bu projenin sadece fotoğrafları değil fotoprafın arka planlarındaki hikayeleri paylaşmakla da ilgili olduğunu, yönetmenin filmlerinde olduğu gibi kitapta da iyisiyle kötüsüyle paylaşama değer hikayelere sahip fotoğrafları bir araya getirdiklerini ifade ediyor.

Filmleriyle renk renk zihnimize işleyen Wes Anderson’ın dünya çapındaki ünü malum. Pastel renklerde, retro, samimi, estetik ve tabii ki simetrik detaylarla inşa edilmiş bir kariyer. 20 yılı aşkın bir süredir tüm sinemaseverleri etkisi altına almış, her filmiyle gönüllerdeki yerini sağlamlaştırmış dolayısıyla sadece kendine özgü bir tarz yaratmakla kalmayıp aslında bu tarzı insanlığa hediye etmiş Was Anderson’ın bu yıl yeni filmi The French Dispatch ile sinemalara konuk olması bekleniyordu. Ne var ki; Benicio Del Toro, Tilda Swinton, Bill Murray, Frances McDormand, Timothée Chalamet, Saoirse Ronan gibi isimleri bir araya getiren etkileyici oyuncu kadrosuyla yılın en heyecan verici yapımlarından biri olan The French Dispatch, pandemi nedeniyle 2021’e ertelendi. Ancak bu yılı Wes Andersonvari bir dünyayı ziyaret etmeden geçmek istemeyenler için, yayınlanan bu fotoğraf kitabıyla ilgi çekici bir alternatif ortaya çıkmış oldu.

YORUM YAP