“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

WhatsApp’ın “ÜCRETSİZ!” Modelinde Olduğu Gibi, Kullanıcılar Müşteri Değil, Yalnızca Üründür…

Kendimizi genellikle rahatlık ve mahremiyet arasındaki çıkmazlarda buluruz. Büyük internet şirketleri bir uygulama veya hizmetleri rakiplerini gölgede bırakacak kadar popüler hale geldiğinde, kullanıcıların seçimlerin gasp eder ve onları ücretsiz olan bu hizmetleri kullanmaya devam edebilmeleri için kişisel verileri paylaşmaya zorlarlar.

Dünyanın en büyük mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ın durumunda böyle olduğunu  görmüş olduk. WhatsApp, Şubat 2021’in başından itibaren AB dışındaki kullanıcılar için yeni bir gizlilik politikası yürürlüğe soktu. Yeni WhatsApp gizlilik politikasını okumadıysanız, sizin için özetleyeyim: Bu politika dolayısıyla ana şirket Facebook; telefon numaranızı, profil adınızı, fotoğraflarınız, çevrimiçi durumunuz, durum mesajlarınızı, son görülme zamanınız, pil seviyeniz, IP adresiniz, IMEI numaranızı, kullandığınız mobil ağ, makbuzlarınız, iletişim kurduğunuz kullanıcıları, Facebook ile WhatsApp aracılığıyla paylaşılan bilgileri üçüncü taraf sağlayıcılara sunabilir.

Yorumlarımı sona bırakıp farklı açılardan bakalım!

Güncellenen WhatsApp Gizlilik Politikası sizi rahatsız ediyor mu? Yoksa WhatsApp’ı aman ne fark eder ya, benim gizleyecek hiçbir şeyim yok, diyerek kullanmaya devam mı edeceksiniz? Facebook, WhatsApp’ı 2014 yılında satın aldıktan sonra, kullanıcılara iki uygulama arasında veri paylaşımından vazgeçme seçeneği sunmuştu. (Çoğumuz bunu bilmeyiz çünkü kullandığımız programların gizlilik ve güvenlik seçenekleri bölümlerini okumayız!) ancak bu sefer bizlere bu seçenek sunulmuyor. 8 Şubat 2021’de yürürlüğe giren şartları kabul etmiyorsanız tek seçeneğiniz WhatsApp’ı telefonunuzdan silmeniz ki sildiğinizde verileriniz ana sunuculardan asla silinmiyor! Ancak WhatsApp’ı silmek birçok insan için gerçekçi bir seçenek olmayabilir. Özellikle WhatsApp’ın dünya çapında 2 milyardan daha fazla kullanıcısı olduğunu ve bu uygulamanın Çin’de yasaklandığını düşündüğünüzde daha da etkileyici bir rakamla karşı karşıyasınız!

Diyelim ki WhatsApp’ı silmeye ve/veya kullanmayı bırakmaya karar verdiniz. Peki arkadaşlarınızı ve dostlarınızı, özellikle de hızlı gelişen teknolojilere pek aşina olmayan akrabalarınızı, WhatsApp uygulamasını kullanmayı bırakmaya nasıl ikna edeceksiniz? Hatta onlara veri gizliliğinin sizin için neden bu kadar önemli olduğunu ve onlar için de çok önemli olması gerektiğini nasıl anlatacaksınız? İyimser bir kullanıcı olarak bunun size ileride hiçbir yansıması olmayacağını düşünebilirsiniz, ancak unutmayın ki kişisel verileriniz artık çok daha fazla sömürü olasılığına maruz kaldığından uzun vadede kaybedecek çok şeyiniz olacaktır.

WhatsApp içindeki reklamları atlamak için uygulamanın ücretli bir sürümü yakında karşınıza çıkarsa sakın şaşırmayın! Sundukları yeni gizlilik politikası bundan uzak duruyor olsa da Facebook yıllar içerisinde kullanıcılarına verdiği hangi sözün arkasında durdu?

Facebook, WhatsApp’ı 19 milyar dolara satın aldığında, kullanıcılarının gizliliğini korumaya ve bu madde üzerinde hiçbir değişiklik yapmayacaklarına dair söz vermemiş miydi? Peki ya sonra neler oldu?

2016 abd başkanlık seçimi, milyonlarca amerikalı kullanıcının Facebook – Cambridge Analytica veri hırsızlığı!

Bir diğeri, 2018’de Facebook’un birleşik krallık hükümeti tarafından veri skandalı nedeniyle dava edilişi!

2010 yılında Wall Street Journal’ın, Facebook’un en beğenilen uygulamalarının bazılarının verilerini reklam ve internet izleme şirketlerine aktardığı konulu yazısı!

Yazılarımı takip edenler hatırlayacaktır; 9 Mart 2020’de WhatsApp’ın ana şirketi olan Facebook’a bilgi göndereceğini yazmış ve Signal’i sizlere tanıtıp neden geçmeniz gerektiğini açıklayıp, şimdi karar sizin, diye yazımızı bitirmiştim. Okumak için tıklayabilirsiniz.

Peki, ne olacak? Facebook özür mü dileyecek? WhatsApp gizlilik politikasını geri mi çekecek? Göreceksiniz bu konu zamanla unutulacak, sizler sakinleştirileceksiniz ve bugün WhatsApp’ı silenler yarın tekrar yükleyip politikalarını kabul edip kullanmaya devam edecekler. Neden mi? Bu ayrı bir yazımın konusu olsun!

Son 15 yılda deliler gibi tüm kişisel bilgilerimizi, özel zamanlarımızı, dostlarımızı, çocuklarımızı, sevdiklerimizi, gittiğimiz yerleri, sevdiğimiz şeyleri, en özel anılarımızı, gençliğimizi, kaybettiklerimizi, tepkilerimizi, kutlamalarımızı, neredeyse hayata dair her şeyimizi bu sosyal ağlara bilerek, isteyerek, sorgulamadan, düşünmeden, gizlilik politikalarını okumadan, ileride bu girdiğimiz veriler, resimler ne olacak, demeden paylaşmıyor muyuz?

Kullandığımız ücretsiz e-posta adreslerimiz var mı? Yıllarca birçok özel konularda yazıp gönderdiğiniz e-postalar…! Neler yazdınız…? İnternet’te her gün neler arıyorsunuz? Merak ettikleriniz! Tüm bu kişisel aramalarınız ve e-postalarınızda yazdıklarınız…! Kullandığınız hangi uygulamanın gizlilik ve güvenlik politikasını kullanmaya başlamadan okudunuz?

Yıl 2021… WhatsApp gizlilik politikasını değiştirdi ve aklımıza verilerimizin gizliliğinin ne kadar değerli olduğu geldi. Akıllı telefonunuzda bulunan kaç uygulamayı para ödeyerek indirdiniz? Ücretsiz indirdiğiniz her uygulamada; siz müşteri değil, yalnızca ürünsünüz… Lütfen çocuklarınıza kişisel verilerinin öneminin, güvenliğinin ne kadar önemli olduğunu açıklayın. Onların geleceği ve hayatları için ne kadar değerli olduğunu, dijital ayak izlerinin asla silinmeyeceğini ve hayatları boyunca karşılarına çıkacağını, bu nedenle dijital dünyaya doğru adım atmalarının ne kadar değerli ve önemli olduğunu, bıkmadan, usanmadan onlara anlatalım. Lütfen, sizler de artık çocuklarınız adına sosyal medya hesapları açmayı durdurun!

Son bir şey daha… Verilerinizin gizliliği, yani güvenliğini önemsiyorsanız, lütfen kullandığınız her programın açık kaynak kodlu olduğuna emin olun! Google Chrome yerine Brave tarayıcı kullanın, Zoom yerine Jitsi Meet kullanın, Microsoft Office yerine LibreOffice kullanın…

Çevrimiçi gizliliğiniz hayatınız!

Kurucu ve Ajans Başkanı @Zadaca Dijital Medya | Girişimci | Danışman | Konuşmacı | Ve Daha İyi Bir Dünya İçin Merkezi Olmayan Teknolojiyle İlgileniyor!

YORUM YAP