“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Yatırım Tavsiyesi Değildir Ama Nikele “Yeni Altın” Diyorlar

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, elektrikli motora sahip araçların geleceğinin nikel elementine bağlı olduğunu söylüyor. Elektrikli otomobil sayısı arttıkça nikel talebinin artması nedeniyle, bu alanda temiz kaynak bulmakta zorlanıyor.

Hemen bilgilerimizi tazeleyelim: Nikel elementinin önemi nedir, rezervleri nerededir, ülkemizde var mıdır, varsa işlenebiliyor mudur? Ülkemizde yeni bir “Bor Madenleri” vakasına dönüşür mü?

Nikel, 1751 yılında İsveçli kimyager Baron Axel Fredrik Cronstedt tarafından keşfedilmiş, yerkabuğundaki belli başlı elementlerden olup, yüzyıla yakın bir süredir endüstride kullanılıyor. Modern anlamda ilk nikel üretimi ise 1848 yılında Norveç’te yapılmış, 1889 yılında çelik endüstrisinde kullanılmaya başlanıp paslanmaz çelik üretimine geçilmesi ile nikel, kaplama ve döküm sektörleri için en önemli metallerden biri haline gelmiş. Oksitlenme direnci göstermesinden dolayı günümüzde alaşımların üretiminde yaygın olarak kullanılan nikel oldukça değerli. Hibrit araçlarda bulunan Lityum İyon (Li-ion) pilde kullanılıyor. Pilin adı lityumdan gelse de bu element pillerin yalnızca yüzde ikisi oluşturuyor, pillerin ana bileşeni nikel.

Bilinen en önemli nikel yatakları; Avustralya, Brezilya, Rusya ve Yeni Kaledonya Adaları, Küba, Filipinler ve Endonezya’da bulunuyor ve tabii ki 1900’lü yıllardan beri Fransa, İngiltere, Amerika, Rusya, Kanada gibi birçok ülkede nikel madenciliği yapılıyor.

Türkiye’de ekonomik ve işletilebilir olan nikel oluşumları arasında Manisa-Çaldağ, Manisa-Gördes ve Eskişehir-Mihalıççık-Yunus Emre madenlerini sayabiliyoruz. Diğer bölgelerdeki cevherler düşük tenörlü olduklarından işletilmeleri şuan için ekonomik değil. Ülkemizde nikel madenciliği son yıllarda birkaç özel firma tarafından yapılmakta olup, bilinen toplam nikel cevheri rezervi yaklaşık 40 milyon ton, bunun yaklaşık 30 milyon tonu Manisa-Çaldağ sahasında bulunuyor.

Ana konuya dönmek gerekirse, Elon Musk maden şirketlerinden daha fazla nikel çıkarmalarını istiyor. Çevreye zarar vermeden üretebilecek şirketler ile Tesla arasında büyük anlaşma imzalayacaklarını söylüyor fakat uzmanlara göre bu elementin çevreye zararsız şekilde düşük maliyetli çıkarılması oldukça zor.

Tesla’nın Model 3 ismindeki elektrikli aracında 30 kg nikel bulunduğu biliniyor. Mali danışmanlık şirketi Regent Advisors’ın başkanı Micheal Beck, nikelin enerjinin depolandığı bölge olduğunu, bu element ne kadar fazla olursa pilin enerji yoğunluğunun o kadar yükseldiğini, elektrikli otomobil kullanımı arttıkça nikel ihtiyacının da artacağını belirtiyor.

Üretim şu anki seviyede seyrederse, arz talebi karşılayamayacağından fiyatların önümüzdeki yıllarda artması bekleniyor.

Kaynak: SoMag

YORUM YAP