“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Yazdönümü ve Neopaganizm

Yaz gündönümü, kuzey yarımkürede, özellikle Kuzey Avrupa’da 21 Haziran’da kutlanır. Yılın en uzun gününde toprağın yeniden uyanan cömertliği çeşitli kadim semboller ve ritüellerle karşılanır. Kimileri için bu neopaganist bir bayram kimileri için ise asimile olmuş, geleneksel bir eğlence.

Günümüzde modern paganizm, bir başka deyişle neopaganizm doğanın yüceltilmesini merkezine alan, antik pagan inançları çağdaş düşünceye adapte eden, cinsiyet eşitliğine ve dişil güçlere önem veren bir dinler şemsiyesi. Geçmişte Hristiyan olmayanları ayırmak ve aşağılamak için kullanılan pagan sözcüğü bugün zengin ve dogmalardan uzak inanç sistemlerini kapsamakta ve insanlığın hafızasını uyandırmakta.

Yaz gündönümü gibi kutlamalar, pagan olsun olmasın pek çok insanın geçmiş kültürler ve doğa ile ilişki kurmasını, doğanın farklı durumlarına uyum sağlama ihtiyaçlarını fark etmelerini, denklik ve aidiyet dolu sosyal ortamlarda eğlenmelerini sağlıyor. Tam da modern yaşamda ıskaladığımız şeyler değil mi?

MSGSÜ Sinema TV’de eğitim aldı. Prodüksiyon ve post prodüksiyon alanlarında çalıştı. Bugün, editör, çevirmen ve yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

YORUM YAP