“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Yeni Bir Sinema Yaklaşımı: Çevrimiçi Festivaller Zamanı

Teknolojinin bu kadar hızlı gelişiyor olması sizi de hep bir şeylerden uzaklaştığınız ya da şeylerin saflıklarını iyice yitirdikleri hissine itmiyor mu? Halbuki sinema baronlarının tekelinden bağımsızlaşmaya başlayan sinema sanatı, bizlere daha da yakınlaşıyor bir bakıma. Her gün göz göze geldiğimiz ekranlarımıza, en rahat olduğumuz ortama taşınıyor filmler. Buna alıştık, hayatın gidişatı ve sistem bizi bunu itti aslında… Başka bir deyişle, pandemi sayesinde/yüzünden artık ritüelleşmiş birçok alışkanlığımızı kaybederken, doğru bildiklerimize ve konfor alanımıza geçiriyoruz tırnaklarımızı… Değişim başlarda zor gelse de, sonradan kendimize teşekkür ediyoruz bir noktada.

Pandemi nedeniyle dünya yeni bir eşikten geçerken film festivalleri de değişmeye ve dönüşmeye ayak uyduruyor. Geçtiğimiz aylarda gösterimlerini çevrimiçi yaparak sinemaseverlerle buluşturan İstanbul Film Festivali, önümüzdeki günlerde Başka Sinema Ayvalık Film Festivali ve Adana Altın Koza Film Festivali’nin gösterimlerine de ev sahipliği yapacak.

Çevrimiçi olarak aldığımız biletlerle izleyeceğimiz filmleri çevrimiçi bir platformda, tek başımıza, aydınlıkta ve kulaklıkla izleyeceğiz muhtemelen. Kapkara salonlarda, kalabalık bir şekilde, ‘büyülü fener’den koca bir perdeye yansıyan görüntüleri izlemeyeceğiz artık. “Koca bir metamorfoz” diyebiliriz buna. Yeni bir sinema yaklaşımı çıkıyor ‘altın bir koza’dan. Değişmesi gereken geçen yüzyılın ritüelleridir belki de…

“Altın bir koza” demişken; İstanbul Film Festivali’nin 14–20 Eylül’de çevrimiçi platformunda ağırlayacağı Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali filmleri 30 saat boyunca, 21–26 Eylül’de misafir edeceği Başka Sinema Ayvalık Film Festivali seçkisinde yer alan filmler ise 5 gün boyunca izlenebilecek. Biletler ise 10 Eylül tarihinde saat 10.30’da filmonline.iksv.org internet sitesinden satışa çıkacak. Ancak sınırlı sayıda biletin basılacağı filmlere erişim yalnızca Türkiye üzerinden olacak.

Böylesi kalabalık bir ritüelin yerini bireysel bir sanat etkinliğine bırakması sinemanın kökeniyle birlikte geleceğine de nasıl etkileyecek? Merakla cevabı yaşamayı bekliyoruz.

yıkıcı, yaratıcı; okuyan, yazan, düşünen ve bu yüzden görmek isteyen karbon-bazlı bir yaşam formu. • DEU GSF'de sinematografi öğrencisi; kakimli.com'da içerik üreticisi ve sosyal medya yöneticisi; @degisenbakis'ta izleyicinin bakışını yeniden yaratmayı amaçlayan bir yaratıcı; @deus.ex.machinax'ta tasarımsal açıdan kendini yeniden keşfeden bir yapay-zeka; @lafingidisi'nde anlamını yitiren kelimeleri kovalayan bir araştırmacı. • bunlar onun hakkında bilinenlerin bir kısmı. dahası için nereye bakacağınızı biliyorsunuz.

YORUM YAP