“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Yin Yang Jung!

Kadınlar ve erkeklerden ötesini arayanlara Carl Gustav Jung’un Kırmızı Kitap’ından bir alıntı…

“Kadınlarda feminenliği ve erkeklerde maskülenliği arıyorsun. Bu yüzden daima kadınlar ve erkekler var. Peki insanlar nerede?

Sen, erkek, kadınlarda dişil olanı arama, ancak onu kendi içinde ara ve tanı; çünkü ona başından beri sahipsin. Ne var ki, erkekliği oynamak seni memnun ediyor, çünkü onun yolu çok tutulmuş bir yoldur.

Sen, kadın, erkeklerde erili arama, ancak erilliği kendi içinde addet; çünkü ona başından beri sahipsin. Dişil olanı oynamak seni eğlendiriyor ve sana kolay geliyor. Bunun neticesinde erkek seni küçümsüyor, çünkü dişil olanı küçümsüyor.

Oysa insanlık eril ve dişildir, sadece erkek veya kadın değildir. Ruhunun cinsiyetini kolaylıkla adlandıramazsın. Ancak yakından ve dikkatle bakarsan, en maskülen adamın feminen bir ruhu olduğunu göreceksin ve en feminen kadının maskülen bir ruhu olduğunu da.

Ne kadar erkekçe olursan, kadının gerçeği sana o kadar uzak olur, çünkü içindeki dişilik sana yabancıdır ve seni hakir görür.”

MSGSÜ Sinema TV’de eğitim aldı. Prodüksiyon ve post prodüksiyon alanlarında çalıştı. Bugün, editör, çevirmen ve yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

YORUM YAP