“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Z Kuşağını Anlamak

Zkuşağı terörizmin, küresel durgunluğun ve iklim değişikliğinin kriz döneminde doğdu. Onlar küresel, sosyal ve teknolojik bir neslin parçasıdır. Z kuşağı, dünya çapında yaklaşık 2 milyar insandan oluşuyor ve sadece geleceği temsil etmekle kalmayıp geleceği yaratıyorlar. Z kuşağı üyeleri için dönemlerinin ötesinde bir etkiye sahip olan yükselişçiler diyebiliriz. Eğitimli ve sofistike olmak Z kuşağının karakteristik özellikleri arasındadır. Z kuşağı bireylerini ilk benimseyenler, marka etkileyiciler ve popüler kültür liderleri olarak genelleyebiliriz.

Z kuşağı iletişim için sadece fiziki yakınlığı amaçlamaz.
Z kuşağı üyeleri doğdukları andan itibaren internet ve cep telefonları çoğunlukla olağandı. Teknolojinin sunduğu hızlı erişimden kaynaklanarak üyelerin anında memnuniyet istediklerini gözlemleyebiliriz. Cep telefonlarını her şeyden önce eğlence amaçlı kullanırlar ve yüz yüze etkileşimi severler. Ancak onlar için etkileşimin her zaman aynı fiziksel yerde gerçekleşmesine gerek yoktur. Z kuşağı üyelerinin dünyanın her yerinden arkadaşları olması alışılmadık bir durum değildir. Birçoğu için, dünyanın öbür ucundaki bir insan ile iletişim kurmak, belli yaşa sahip olan akrabalarla iletişim kurmaktan daha kolay olabilir. Z kuşağı ile daha eski nesiller arasındaki temel fark, kullanılan göz teması miktarının azalmasıdır. Genç nesil, ellerinde teknolojik bir cihazla doğdu ve ona odaklanarak, aşağı bakmaya alıştı. Bu durumu daha eski nesiller saygısızlık veya ilgisizlik olarak adlandırabiliyor. Z kuşağı ile başarılı bir şekilde etkileşim kurmak, yüz yüze sohbet etmek ve internet üzerinden etkileşim arasında bir denge kurmayı gerektirir çünkü onlar için her iki bağlantı da önemlidir ve tamamen tatmin olmaları için her iki şekilde de bağlı hissetmeleri gerekir.

Z kuşağı rekabetçidir.
Z kuşağı, hayatın çoğu alanında rekabetçi bir tutum sergilemektedir. Rekabet kendi içlerinde veya başkalarına karşı olabilir. Onlar sadece en iyi okullara girmek ve en yüksek maaşlı işleri almak istemiyor, aynı zamanda girdikleri her yarışı kazanmak istiyorlar. Kimi zaman bir başkasının başarısını kendi başarısızlıkları olarak görüyorlar. Sabır, Z kuşağı için kayıp bir sanattır. Onlar, istediklerini elde etmek için hızlı hareket etmeleri gerektiğini biliyor ve başkası tarafından geride kalmamak için zamanla da yarışıyorlar.

Değişim ve çeşitlilik Z kuşağı tarafından memnuniyetle karşılanmaktadır.
Parmaklarının ucunda sınırsız bilgi bulunan Z kuşağı, bu bilgi genişliğiyle, sürekli yeni fikirler ve deneyimler arar. Hiç düşünmeden yön değiştirmeye müsait olan bu kuşağa bazı eski nesillerin ayak uydurması şüphesiz kolay değildir. Dünyanın değişen demografisi göz önüne alındığında, Z kuşağı bir kişinin rengine, dinine veya cinsel yönelimine odaklanmaz. Onlar için, farklı bir nüfus basitçe “norm” olarak açıklanabilir. Başkalarında önemsedikleri şeylerin başında dürüstlük, samimiyet ve yetkinlik gelir.

Z kuşağı bağımsızlığı tercih ediyor
Z Kuşağı üyeleri, kuşkulu, bireysel odaklı daha küçük bir grup olan X kuşağındaki ebeveynlerine Y kuşağından daha çok benziyor. Bu nedenle birçok nesil özelliği döngüseldir. Y kuşağının ve Z kuşağının üyelerinin yaşlarına daha yakın olması, mutlaka aynı inanç sistemlerini paylaştıkları anlamına gelmez. Z ve Y kuşağı üyeleri arasındaki temel farklardan biri, Z kuşağının bağımsız çalışma tercihidir. Y kuşağı tamamen işbirliğiyle ilgilidir, ancak Z kuşağının rekabetçi doğası, onların kendi kaderlerini kontrol etmek istemelerine neden olur. Ebeveynlerinin finansal zorluklara sahip olduklarını hissetmelerine rağmen, Z kuşağı üyeleri bugünün ekonomisinde çok para kazanılabileceğine inanıyor. Girişimcilik üzerine yayınlanan televizyon şovları ve “Hamdi Ulukaya
Girişimi” gibi girişimci adaylarına destek veren programlar Z kuşağına oldukça ilham verdi. Z kuşağı üyeleri teknolojiyi ve kendi kişisel izlenimlerini harmanlayarak markalaşmayı hedefliyor. Dolayısıyla girişimciliği vurgulayan şirketler ve programlar oldukça rağbet görüyor.

Z kuşağı duyulmak istiyor
Bu kadar çok bilgiye erişimi olan Z kuşağının oldukça güçlü fikirleri var. Onlar fikirlerinin en az diğer kuşakların üyelerinin fikirleri kadar değerli olduğuna inanıyor ve fikirlerinin duyulmasını istiyor. Sadece zamanla gelen deneyimden yoksun olsalar da, bir kuruşta değişme, bilgiyi hızlı bir şekilde
işleme ve rekabet etme yetenekleri onları herhangi bir organizasyonda duyulacak bir ses haline getirir. Önceki nesillerden farklı olarak bu genç grup, birçoğu henüz oy kullanamamasına rağmen aktif olarak siyasi sohbetlere katılıyor. Yaş olarak nispeten yakın ve her ikisi de teknolojik açıdan
anlayışlı olmanın dışında, Z kuşağı Y kuşağı üyelerine kıyasla çok daha farklı ve benzersiz birgruptur. Z kuşağı kendi biçimlendirici yaşam deneyimlerine sahiptir. Bu deneyimler, her bir Z kuşağı üyesinin DNA’sına silinmez bir iz bıraktı ve onların oldukları ve olmaya devam edecekleri insanlara
dönüşmesine yardımcı oldu.

Ben Sidal Yurt. 31 Ekim 1999‘da İstanbul’da doğdum. Türkiye’de lise eğitimimi tamamladıktan sonra, üniversite eğitimim için New Jersey’e taşındım. Psikoloji, insan davranışlarını ve zihinsel süreçlerini, buna ek olarak sosyal etkileşimleri kapsayan zengin bir alan olduğundan dolayı bu bölümde kendimi geliştirmem gerektiğine karar verdim. Şu an New Jersey’de Psikoloji alanında akademik eğitimime devam ediyorum. Ayrıca uzun zamandır, yazdığım yazıları çeşitli platformlarda paylaşmaya devam ediyorum.

yorumlar (2)

 • Avatar

  Mehmet

  Hayırlı olsun inşallah tebrik ediyorum başarılarının devamını dilerim Mehmet ŞENGÜL

  reply
 • Avatar

  Erkan YUrt

  Güzel ve yerinde tespitler, kutlarım.

  reply

YORUM YAP